CSO Voluntari obține a șasea victorie la rând în ENBL

CSO Voluntari a jucat pentru ultima dată în sezonul regulat din European North Basketball League, în cursul serii de miercuri (31.01). Confruntarea cu Enea Stelmet Zastal Zielona Gora, din Sala „Gabriela Szabo”, a adus a șasea victorie în șapte apariții pentru ilfoveni grupa B a competiției, scorul fiind 97-77.

Voluntari: Kwamain Mitchell, Trevon Allen, JT Shumate, Titus Nicoară, Alexandru Olah

Zielona Gora: James Washington, Pawel Kikowski, Devon Hall, Michal Kolodziej, Gligorije Rakocevic

Polonezii au condus cu trei puncte în urma primelor atacuri, iar CSO Voluntari a reușit să întoarcă situația în favoarea sa în scurt timp. Mitchell și Allen au contribuit pentru un parțial de 7-0 și scorul a devenit 13-7, Washington fiind cel care a punctat între două triple reușite de Allen, în timp ce Hall a modificat situația pentru 16-11. Horne a redus deficitul oaspeților la o singură posesie, Washington a egalat la 19, moment în urma căruia diferența maximă din finalul sfertului a devenit de opt lungimi și tabela a indicat 27-21.

Zielona Gora a început al doilea sfert cu un run de 6-2 și Ainars Bagatskis a cerut time-out în urma layup-ului reușit de Kolodziej (29-27). Odomes a întrerupt seria vizitatorilor cu două libere precise, Feazell a avut un dunk în forță ulterior și același Odomes a dus scorul la 36-29. Formația în alb-verde a înscris coșuri consecutive și diferența s-a înjumătățit la jumătatea actului, Jan fiind trimis la linia de fault pentru o liberă suplimentară la 41-38. Olah a ajutat-o pe CSO Voluntari să revină într-un avantaj de trei posesii cu un minut înaintea pauzei, dar Zielona Gora a răspuns cu patru puncte la rând și la vestiare s-a intrat cu 49-44 după un coș spectaculos reușit de Allen.

Tohătan a dus gazdele la +7 în debutul sfertului trei, diferență care a devenit de o posesie în scurt timp și Zielona Gora s-a apropiat la 52-49. Ilfovenii au ajuns la +9 prin punctele reușite de Nicoară, respectiv Feazell, iar la 58-49 a urmat un time-out cerut de polonezi, moment după care Nicoară a pus noi puncte pe tabelă și CSO Voluntari s-a desprins la un ecart format din două cifre. La 63-49 a fost rândul unui nou time-out pe care l-au cerut vizitatorii, Gorenczyk fiind cel care a întrerupt run-ul de 11-0 în care s-au aflat alb-albaștrii, iar diferența de peste 10 lungimi a rămas prezentă pe tabelă în următoarele minute. Wojcik a coborât handicapul la trei posesii și Horne a adus-o pe Zielona Gora la -7, iar Shumate a marcat ultimele puncte în acest sfert: 69-59.

Opt puncte în puțin peste un minut au pus pe tabelă cei de la CSO Voluntari, tripla lui Olah fiind bună pentru 77-59. Washington a putut să răspundă cu reușite consecutive din interiorul arcului de cerc, în timp ce gazdele au trecut în scurt timp de borna celor 80 de puncte marcate. Titus Nicoară a mărit avantajul la +20 cu acțiunea finalizată precis la 86-66, Olah a avut un dunk spectaculos pe următorul atac precis, iar Feazell nu s-a lăsat mai prejos cu modul în care a înscris la 90-72. Ilfovenii au reușit să închidă partida cu un succes clar, 97-77, conturat prin câteva run-uri importante pe parcursul reprizei secunde.

Trevon Allen a totalizat 21 de puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive și 5/8 de la distanță, Titus Nicoară a avut 17 puncte, 5 recuperări și 3 recuperări, iar Alex Olah a contribuit cu 16 puncte și 5 recuperări.

Jan Wojcik a replicat cu 19 puncte și 2 recuperări, după 9/11 din acțiune. Ceilalți jucători în double digits pentru Zielona Gora au fost James Washington (13 puncte, 7 pase decisive, 3 recuperări) și Michal Kolodziej (12 puncte, 5/8 din acțiune).

CSO Voluntari a terminat sezonul regulat din ENBL cu o singură înfrângere în șapte partide. Alb-albaștrii vor avea parte de o deplasare la Oradea în acest weekend, în a doua etapă din Top 10 LNBM.

*foto: Eduard Popa