CSO Voluntari pierde și returul cu Hakro Merlins Crailsheim și părăsește FIBA Europe Cup

CSO Voluntari a încheiat aventura europeană din FIBA Europe Cup, după înfrângerea din meciul cu Hakro Merlins Crailsheim. Partida disputată astăzi, 30 noiembrie, la Ploiești a fost echilibrată preț de doar 15 minute, după care germanii au trecut la timonă și la final s-au impus cu scorul de

Hakro Merlins Crailsheim a avut un debut bun de partidă și a marcat primele cinci puncte ale meciului din Sala Olimpia din Ploiești. Nemții au rămas în față până după jumătatea actului inaugural, când Thompson egala de la linia de libere, air Gotcher își ducea în echipa în față, 14-12. De aici cele două echipe au mers umăr la umăr până la finalul primelor 10 minute de joc, când scorul de pe tabelă era egal, 21-21.

Germanii au revenit mai bine pe parchet și au marcat nouă puncte la rând, forțându-l pe Dan Ioan să întrerupă jocul. Cotton a marcat imediat de la distanță și a oprit run-ul oaspeților.  Vrcic și Midtgaard au răspuns cu două coșuri la rând și diferența urca la 10 puncte, 24-34. Reușitele de la distanță i-au ținut menținut aproape pe ilfoveni. Jocul ofensiv nu a mai pentru Voluntari spre finalul reprizei, iar oaspeții au profitat și s-au dus din la un avans format din două cifre pe tabelă. Lewis a închis repriza cu o triplă și scorul era 36-50 la jumătatea meciului.

Meciul s-a reluat într-un ritm alert, dar diferența nu a scăzut de tabelă. Oaspeții au apăsat pe accelerație și au dus ecartul la peste 20 de puncte, înaintea jumătății sfertului trei, scor 46-67. Tekele Cotton a alimentat ofensiva ilfovenilor și diferența de pe tabelă a mai scăzut, însă nesemnificativ. Sfertul trei se încheia cu scorul de 57-75.

Ultimul act al confruntării a fost istoric. CSO Voluntari avea nevoie de o victorie la 16 puncte, adică să câștige ultimul sfert la 34 de puncte diferență. Trupa de lângă Capitală a câștiga actul final la 4 lungimi, iar  partida s-a înscheiat cu scorul de 79-93.

Tekele Cotton a fost cel mai bun jucător de la Voluntari cu 23 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări. Darko Planinic a venit de pe bancă cu 12 puncte, iar Toddrick Gotcher cu 11 puncte.

Harko Crailsheim a avut cinci jucători în double-digits. Asbjorn Midtgaard a fost cel mai bun marcator al oaspeților cu 16 puncte, iar Lewis și Livingston au adăugat câte 14 puncte.