CSU Sibiu termină faza grupelor din FIBA Europe Cup fără victorie

22.11.2023

CSU Sibiu a pierdut și în ultima etapă din faza grupelor a FIBA Europe Cup. Ardelenii au cedat categoric și în deplasarea cu Anwil Wloclawek, încheiată cu scorul de 84-71, în favoarea polonezilor, care ajung la un bilanț de 3-3 în Grupa B.

Anwil Wloclawek: Victor Sanders, Kalif Young, Jakub Garbacz, Luke Petrasek, Amir Bell

CSU Sibiu: Mirel Dragoste, Pavlin Ivanov, Monyea Pratt, Mouhammed Barro, Rareș Uță

Oaspeții au început foarte bine partida și au dominat jocul în interior, reușind să se distanțeze la 2-6 datorită lui Uță, Dragoste și Barro. Polonezii au replicat prin tripla lui Garbacz, înainte ca Sanders să puncteze în tranziție și să își aducă echipa în avantaj. El și Bell au majorat apoi diferența la două posesii, înainte ca Banciu să întrerupă un run de 11-0 al adversarilor. Adnam a marcat și el de la semi-distanță, dar după primul sfert, gazdele conduceau cu 22-14.

Ardelenii au deschis excelent sfertul al doilea, printr-un run de 7-2, al cărei cireașă de pe tort a fost pusă de un stop-șut de trei puncte al lui Adnam. Garbacz și Kuti s-au duelat apoi în reușite din interiorul semicercului și scorul devenea 26-23. Jucătorul lui Anwil a răspuns cu un slam-dunk care a animat atmosfera, înainte ca Uță să fructifice o oportunitate în tranziție creată de intercepția lui Dragoste. Defensiva Vulturilor a cedat în finalul reprizei, permițându-le adversarilor să pună pe tabelă o diferență de două cifre la pauza mare: 43-29.

Joesaar a fost omul debutului părții secunde, reușind să marcheze cinci puncte, printre care și o triplă. Bell a punctat și el din interior, înainte ca Barro să întrerupă seceta ofensivă a echipei sale. Joesaar a continuat să domine ofensiv și a reușit un slam-dunk agresiv. Sanders a dus diferența la 20 de lungimi printr-un coș pe pătrundere. Gavriloaia cu un coș la inel și Barro de la libere au reușit să mai taie din elanul gazdelor, care conduceau cu 67-45 înaintea actului decisiv, după tripla pe sirenă semnată de Garbacz.

Cei de la Anwil au început cum nu se putea mai bine ultimul sfert și au reușit dunk-uri prin Petrasek și Garbacz. Autohtonii Gavriloaia și Kuti au replicat în favoarea sibienilor. Pratt a redus din ecart cu un step-back din spatele liniei de trei puncte. Siewruk a înscris apoi prin același proedeu. Sibienii nu au mai avut ce face și au pierdut cu scorul de 84-71.

Nandor Kuti a fost cel mai bun jucător al ardelenilor și a adunat 14 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive. Aurelian Gavriloaia a strâns 12 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive. Jakub Garbacz a adunat 15 puncte pentru gazde, fiind urmat de Janari Joesaar și Victor Sanders cu câte 12 puncte.

Pentru CSU Sibiu, urmează un meci pe terenul celor de la CS Vâlcea 1924 în acest weekend, programat duminică, 26 noiembrie, de la ora 17:00.