Cupa Adecco Ex-Yu 2011. Croaţia şi Serbia vor disputa finala

09.08.2011

Croaţia a învins Slovenia în meciul care a decis şefia grupei din care a mai făcut parte Muntenegru la Cupa Adecco Ex-Yu 2011, de la Arena Stozice, Ljulbjana. Meciul vedetă al zilei a 3-a s-a încheiat cu victoria croaţilor, scor 65-60.

În prima repriză s-a mers cap la cap, slovenii impunându-se cu acelaŞi scor, 16-15, atât în primul cât şi în cel de-al doilea sfert.
În actul al treilea echilibrul s-a păstrat, Croaţia având ultimul cuvânt prin Simon Krunoslav şi Luka Zoric. Astfel, scorul era favoarabil vizitatorilor cu 51-48, chiar la intrarea în actul decisiv. Amfitrionii au avut mai mult iniţiativa pe tabela de marcaj şi în secvenţa devisivă, dar nu au marcat din acţiune pe parcursul ultimelor patru minute de joc efectiv. De fapt, Croaţia a înscris ultimele şapte puncte ale meciului pentru a întoarce rezultatul şi a se impune cu scorul de 65-60.

Simon Krunoslav a reuşit 16 puncte, iar Ante Tomic a contribuit cu 15 puncte pentru învingători. În replică, Erazem Lorbek a avut 14 puncte, 7 recuperări şi 3 intercepţii, Goran Dragic adăugând 10 puncte pentru naţionala Sloveniei.

Echipa naţională de baschet masculin a Serbiei a depăşit formaţia similară a Bosniei-Herţegovina, scor 83-61, în celălalt meci al zilei a 3-a de la turneul ce se desfăşoară la Ljbuljana. Astfel, plavii au adunat a doua victorie câştigând grupa din care a mai făcut parte şi Macedonia

Pivotul Nenad Krstic a avut 16 puncte şi 5 recuperări, Dusko Savanovic a avăugat 15 puncte, 5 recuperări şi 3 intercepţii, iar Aleksandar Rasic a terminat cu 14 puncte pentru Serbia. În replică, Mirza Teletovic a izbutit 18 puncte şi 7 recuperări, iar Henry Domercant a terminat cu 11 puncte şi 4 recuperări.

În urma acestor rezultate jocurile de clasament ale ediţiei inaugurale a Cupei Adecco Ex-Yu sunt următoarele:

- meci pentru locul 5: Muntenegru vs Macedonia (ora 16:00)
- finala mică (locul 3): Slovenia vs Bosnia-Herţegovina (ora 19:00)
- finala mare: Croaţia vs Serbia (ora 22:00)

Toate aceste partide se dispută marţi (09.08), la Arena Stozice din Ljubljana. EuroSport 2 vă oferă, în transmisiune directă, toate aceste jocuri.