Cupa Mondială. Favoritele și-au respectat statutul în prima zi a turneului final

25.08.2023

Campionatul Mondial de Baschet Masculin debutează vineri, 25 august, cu opt meciuri programate din grupele A, D, E și H. Primele meciuri sunt programate de la ora 11:00, ora României, în timp ce ziua se închide cu cel mai atractiv duel dintre cele opt, cu începere de la ora 16:30.

Capul de afiș este ținut de derby-ul din Grupa H dintre Canada și Franța, care va începe la ora amintită anterior. Pe lângă acest duel, Finlanda și Australia vor oferi o altă partidă extrem de atractivă. Tot vineri intră în competiție și Italia, Germania, Lituania și Muntenegru. Acest articol va servi drept live score pentru cele opt dispute și va fi actualizat după fiecare sfert.

Grupa A (Manila, Filipine)

• Angola vs. Italia: 67-81 (17-23, 23-20, 17-18, 10-20)

Africanii au marcat primele puncte ale Mondialului și au început cu un run de 9-2, de unde Italia a recuperat și primul sfert a adus 15 aruncări libere în total. Cel de-al doilea parțial a găsit ambele naționale la conducere în diverse momente și la pauză scorul a fost 40-43. Angola a rămas în meci după un început mai reușit de sfert trei pentru italieni și chiar a egalat situația de pe tabelă, pentru ca în ultimele 10 minute să se intre cu +4 în dreptul „Gli Azzurri”. Italia a putut să facă diferența în cele din urmă pe parcursul sfertului decisiv și a obținut un succes la 14 puncte diferență, 67-81.

Simone Fontecchio a încheiat cu 19 puncte și 5 recuperări, iar Stefano Tonut l-a urmat cu 18 puncte (8/8 la linia de fault). Principalii marcatori ai Angolei au fost Childe Dundao (19 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, 4/8 de la distanță) și Bruno Fernando (13 puncte, 5 recuperări, 4 intercepții).

Italia va deschide a doua etapă, duminică (27.08) cu Republica Dominicană de la ora 11.00, iar Angola va juca în aceeași zi, dar de la ora 15.00, cu una dintre țările gazdă, Filipine.

• Republica Dominicană vs. Filipine: 87-81 (22-18, 20-24, 24-22, 21-17)

În fața a aproape 40.000 de suporteri, Filipine a început duelul cu Republica Dominicană cu frâna de mână trasă. Jordan Clarkson nu a părut să fie în largul său, asumându-și multe acțiuni încheiate fără succes. De partea cealaltă, Karl-Anthony Towns a fost dominant în primul sfert, izbutind să utilizeze eficient spațiul de 3 secunde. Treptat, Clarkson a jucat din ce în ce mai bine, ajutat de Kiefer Ravena, iar Filipine a revenit în meci.

Duelul dintre cele două staruri din NBA a continuat și în repriza secundă, iar jocul a rămas extrem de echilibrat. Pe finalul ultimului sfert, Clarkson a acumulat cea de-a cincea greșeală personală, iar elevii lui Nestor Garcia au profitat de acest aspect. Republica Dominicană s-a impus cu 87 la 81 și a obținut prima victorie la Campionatul Mondial.

Karl-Anthony Towns a terminat cu 26 de puncte și 10 recuperări, Victor Liz a avut 18 puncte și 6 recuperări, iar Andres Feliz a strâns 12 puncte, 8 pase decisive și 6 recuperări.

De partea cealaltă, Jordan Clarkson a adunat 28 de puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive, June Mar Fajardo s-a remarcat cu 16 puncte și 7 recuperări, iar Dwight Ramos a contabilizat 13 puncte și 6 recuperări.

Duminică, 27 august, Republica Dominicană o va înfrunta pe Italia (ora 11:00), iar Filipine va juca împotriva Angolei (ora 15:00).

Grupa D (Pasay, Filipine)

• Mexic vs. Muntenegru: 71-91 (19-19, 20-29, 19-20, 13-23)

Încă din primele minute s-a observat strategia naționalei balcanice de a juca în ofensivă cât mai mult prin intermediul lui Nikola Vucevic. Acesta a fost extrem de eficient, însă muntenegrenii au comis multe greșeli, iar jocul a devenit foarte echilibrat, datorită unui spirit mai bun arătat de Mexic.

Muntenegru a demonstrat și în prima repriză că este mai bună decât adversara sa, însă desprinderea a avut loc de-abia după întoarcerea de la vestiare. Mexicanii nu au renunțat la luptă și, în ultimul sfert, au izbutit să se apropie, însă Vucevic și Kendrick Perry au fost de neoprit, astfel că Muntenegru s-a impus cu 91 la 71.

Superstarul lui Chicago Bulls a terminat cu 27 de puncte și 10 recuperări, în timp ce Perry a avut 16 puncte și 8 pase decisive. Nikola Ivanovic s-a remarcat și el cu 14 puncte, izbutind trei triple din șase încercări.

De partea cealaltă, liderii lui Mexic au fost Pako Cruz (16 puncte, 6 pase decisive), Joshua Ibarra (13 puncte), Fabian Jaimes (12 puncte, 8 recuperări) și Paul Stoll (10 puncte, 7 pase decisive).

Muntenegru va reveni pe teren duminică, 27 august, la ora 11:45, când o întâlnește pe Egipt, în timp ce Mexic joacă tot duminică, de la ora 15:30, împotriva Lituaniei.

• Egipt vs. Lituania: 67-93 (12-26, 22-20, 19-24, 14-23)

La fel ca în celălalt meci al grupei, formația favorită a fost condusă către o victorie dominantă de către vedeta echipei pe postul de pivot. Valanciunas a fost exponențial pentru baltici în succesul lor, cu precădere în primul sfert, câștigat la 14 puncte. Africanii au rămas în meci și au câștigat al doilea sfert la o posesie, astfel că scorul la pauza mare era 32-46. În sfertul al treilea, egiptenii s-au apropiat chiar și la opt lungimi, dar lituanienii au dominat minutele premergătoare actului decisiv și conduceau cu 53-70 cu 10 minute înainte de final. Sfertul al patrulea a fost cel mai dominant pentru lituanieni, iar în cele din urmă scorul final a fost 93-67.

Jonas Valanciunas a fost MVP-ul confruntării și a înregistrat un double-double în doar 17 minute: 15 puncte și 10 recuperări. Margiris Normantas a fost principalul marcator al lituanienilor, cu 18 puncte. Assem Marei a ieșit la rampă pentru egipteni, cu 14 puncte și 9 recuperări în 31 de minute.

Lituania urmează să se dueleze cu Mexic duminică, 27 august, de la ora 15:30. Egipt va juca cu Muntenegru în aceeași zi, de la ora 11:45, pentru a păstra șanse la calificarea mai departe.

Grupa E (Okinawa, Japonia)

• Finlanda vs. Australia: 72-98 (21-17, 19-28, 14-25, 18-28)

Primul duel tare al turneului a pus față în față două naționale cu potențial important pe faza ofensivă și Finlanda a reușit să încheie mai bine parțialul de debut. „Boomers” au recuperat ulterior un deficit de 8 puncte înaintea pauzei și au intrat la vestiare cu 40-45. Repriza secundă a fost la discreția Australiei în totalitate și s-a ajuns la o diferență formată din două cifre, pentru ca echilibrul să se rupă încet. Ocupanta locului 4 la ultima ediție a Campionatului Mondial a reușit să se impună în cele din urmă cu 72-98 și a debutat cu dreptul în grupa E.

Patty Mills a fost MVP-ul Australiei în acest joc cu cele 25 de puncte, 8 recuperări și 4 intercepții, iar Josh Giddey a adunat 14 puncte, 9 recuperări și 8 assist-uri. Lauri Markkanen (19 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive) și Sasu Salin (13 puncte, 4/8 de afară) au fost singurii în double figures pentru naționala lui Lassi Tuovi.

Australia are parte de un nou meci important peste două zile, cu Germania de la ora 11.30, în timp ce Finlanda se va duela tot duminică (27.08) cu Japonia începând cu ora 15.10.

• Germania vs. Japonia: 81-63 (23-11, 30-20, 16-16, 12-16)

Chiar dacă a jucat împotriva uneia dintre gazdele acestui turneu, Germania nu a avut nicio emoție, controlând jocul de la început până la final. În prima repriză, jucătorii Japoniei au avut mai multe aruncări de la distanță decât din interiorul semicercului, însă nu au avut o precizie care să le permită să rămână aproape de adversari. Nemții s-au distanțat decisiv în prima repriză și apoi, în partea a doua a jocului, au forțat doar atât cât le era necesar pentru a menține un avantaj liniștitor.

Așadar, Germania s-a impus cu 81 la 63 și are 1-0 înaintea duelului cu Australia de duminică, 27 august (11:30). În schimb, Japonia va încerca să obțină prima victorie la acest Mondial în confruntarea cu Finlanda (duminică, 27 august, ora 15:10).

Liderii Germaniei au fost Mo Wagner (25 de puncte, 9 recuperări), Dennis Schroder (14 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive), Daniel Theis (13 puncte, 6 recuperări) și Franz Wagner (10 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive).

De partea cealaltă, s-au remarcat Yuta Watanabe (20 de puncte, 6 recuperări) și Yudai Baba (15 puncte, 4 recuperări).

Grupa H (Jakarta, Indonezia)

• Letonia vs. Liban: 109-70 (27-17, 28-13, 27-18, 27-22)

Aflată pentru prima oară la un campionat mondial de baschet, Letonia a impresionat prin frumusețea jocului arătat. E adevărat că Libanul este un adversar facil pentru o națională de calibrul celei baltice, însă elevii lui Luca Banchi au dominat întâlnirea și s-au impus cu 109 la 70.

Letonia a avut 18 coșuri de 3 puncte din 35 de aruncări, terminând cu un procentaj de 51% din afara semicercului. De asemenea, învingătorii au adunat 34 de pase decisive, practicând un joc colectiv de excepție.

Drept urmare, Letonia a avut șapte jucători în double-digits: Dairis Bertans (20 de puncte), Rolands Smits (17 puncte), Andrejs Grazulis (12 puncte), Kristers Zoriks (11 puncte), Davis Bertans (10 puncte), Anzejs Pasecniks (10 puncte) și Aigars Skele (10 puncte).

De partea cealaltă s-au remarcat Sergio El Darwich (19 puncte), Omari Spellman (18 puncte) și Wael Arakji (14 puncte).

Pe Letonia o așteaptă duminică, 27 august, de la ora 16:30, derby-ul cu Franța, în timp ce în aceeași zi, de la ora 12:45, Liban va juca împotriva Canadei.

• Canada vs. Franța: 95-65 (14-18, 29-22, 25-8, 27-17)

Cocoșii galici au început perfect partida, marcând șapte puncte la rând. Adversarii lor au răspuns prin aceeași monedă, după ce Brooks și Olynyk au preluat frâiele ofensivei. Ambele defensive au fost foarte puternice în primul sfert, încheiat cu avantaj de 4 puncte pentru francezii: 18-14. Fournier a rămas singura armă ofensivă pe care Vincent Collet s-a putut baza în sfertul al doilea. Canadienii au profitat de acest aspect, iar la pauza mare conduceau cu 43-40.

A doua repriză a debutat excelent pentru formația lui Jordi Fernandez, aceștia reușind să ducă diferența în double-digits. Shai a fost liderul echipei sale, reușind să înscrie din toate pozițiile. Înaintea sfertului patru, echipa sa conducea cu 68-48 după ce încasase doar opt puncte în primele 10 minute de după revenirea de la cabine. Sfertul al patrulea a fost unul dominat din nou de nord-americani, iar scorul final a fost .

Shai Gilgeous-Alexander a fost MVP-ul confruntării și a terminat cu 27 de puncte, 13 recuperări și 6 pase decisive. Kelly Olynyk l-a urmat cu 18 puncte. Verișorul lui Shai, Nickeil Alexander-Walker a avut 12 puncte, la fel ca Dillon Brooks. Evan Fournier a fost cel mai bun om al francezilor, cu 21 de puncte înscrise.

Duminică, 27 august, reprezentativa Hexagonului va da piept cu Letonia, de la ora 16:30. În aceeași zi, dar de la ora 12:45, Canada va juca împotriva Liban.