Dan Fleșeriu: „Este aproape imposibil să ții ritmul de joc așa cum am făcut în sfertul doi”

BC CSU Sibiu a pierdut cu 69-75 acasă cu CSM CSU Oradea în etapa a 4-a a grupelor FIBA Europe Cup. Dan Fleșeriu nu a putut conta pe doi dintre stranieri și echipa sa nu a putut să țină ritmul din sfertul doi până la final. Sibienii au reușit un parțial de 28-5 în a doua perioadă de joc, trecând la conducere după ce aveau 10 puncte în spate la prima pauză. Finalul a fost mai bun pentru bihoreni, care au obținut al 4-lea succes consecutiv contra „Vulturilor” în acest sezon.

„Ne-a mai lipsit, probabil, cel puțin unul din jucătorii accidentați ca să pot să îi odihnesc pe cei care au jucat foarte mult. Este aproape imposibil să ții ritmul de joc așa cum l-am făcut în sfertul doi. Am început mai lent, încercând să ne menținem energia pentru finalul jocului. Oradea, evident, o echipă extraordinar de bună, nu ne-a lăsat să respirăm și a făcut foarte repede diferența. A fost greu să revenim, am revenit totuși, am și condus destul de bine, dar imposibil să ținem până la capăt”, a declarat Dan Fleșeriu la finalul partidei. Barry Stewart și Jared Jordan sunt stranierii care au fost indisponibili pentru acest joc.

Antrenorul vicecampioanei a fost mulțumit de energia lăsată în teren și a vorbit și despre cum afectează psihicul jucătorilor înfrângerile din acest debut de sezon.

„Ce pot să fiu decât mulțumit de energia pe care au dat-o pe teren? Evident, îngrijorat că seria înfrângerilor continuă și este extrem de dureroasă și asta se va vedea în psihicul jucătorilor din ce în ce mai tare. Dar, în același timp, n-avem voie să renunțăm pentru că avem o echipă valoroasă, am arătat-o în momente bune aproape în fiecare meci pe care l-am jucat, mai ales împotriva lui Oradea. Atunci când vom fi toți sănătoși, probabil că vom putea obține victorii”, a mai spus Dan Fleșeriu.

Pentru galben-albaștri a fost ultimul meci în fața propriilor suporteri în această ediție a FIBA Europe Cup. BC CSU are patru înfrâgneri în grupa D și nu poate trece mai departe, iar în ultimele două etape va juca în deplasare, la Fribourg Olympic și Bahcesehir College. Tehnicianul sibian crede că experiența acestor meciuri va conta în fazele următoare ale campionatului, când se va juca din trei în trei zile.

„Din păcate n-a venit victoria (acasă în FIBA Europe Cup), am fost aproape în două meciuri. Îmi pare extrem de rău de meciul cu echipa din Elveția, că am fi putut acolo să facem victoria, probabil. Dar am fost destul de aproape și am făcut două jocuri bune și cu echipa din Turcia, și cu echipa de la Oradea. Până la urmă asta ar trebui să ne rămână în minte acum și să încercăm la una dintre partidele din deplasare să obținem o victorie măcar așa, de palmares. Meciurile astea probabil că vor conta atunci când va fi Top 6 sau play-off-ul și vom fi obișnuiți să jucăm deja din 3 în 3 zile și vom avea avantaj față de alte echipe”, a adăugat Fleșeriu.

Pentru sibieni urmează o deplasare la Pitești în campionat, sâmbătă, de la ora 17:00. Următorul meci din FIBA Europe Cup va fi cel de pe terenul celor de la Fribourg Olympic, în 20 noiembrie.