CS Vâlcea 1924 obligată la plata a peste 120.000 EUR către un fost jucător
2 ore în urmăCSO Voluntari suferă primul eșec din actuala stagiune din ENBL
17 ore în urmăTrey Woodbury: „Abia așteptăm să revenim pe teren”
18 ore în urmăKK Bosna s-a înțeles cu un baschetbalist trecut pe la U-BT Cluj
21 ore în urmăAvancronica etapei a 11-a din Liga Națională de Baschet Masculin
21 ore în urmă
Astăzi, 9 iunie, Dimitris Giannakopoulos, patronul lui Panathinaikos, a ținut o conferință de presă în care a vorbit despre conflictul cu EuroLeague Basketball și cu Jordi Bertomeu, anunțând că va vinde echipa.
La finalul săptămânii trecute, Emiliano Carchia scria că ziua de marți va fi una dintre cele mai importante din istoria Euroligii și nu s-a înșelat. Dimitris Giannakopoulos, controversatul conducător al lui Panathinaikos Atena, a avut o declarație surprinzătoare în care l-a criticat foarte dur pe Jordi Bertomeu.
„Euroliga e ca o cutie neagră. Echipele nu știu de unde vin fondurile și unde ajung. În acest moment, Euroliga a atins cel mai jos punct și Jordi Bertomeu este singurul responsabil de acest lucru. În ultima convorbire audio, un reprezentant al lui Real Madrid a zis că Euroliga nu există fără Panathinaikos. Să îi spună cineva asta și domnului Bertomeu.
Panathinaikos, Olympiacos și Maccabi aduc fondurile necesare pentru Euroligă. Noi menținem Euroliga. În schimb, Euroliga o tratează pe Panathinaikos în cea mai rea manieră. Ni se impun sancțiuni istovitoare. Nicio altă echipă nu a suferit atâtea nedreptăți doar din cauza faptului că s-a opus curentului.”
Ca urmare, Giannakopoulos a anunțat că va vinde echipa pe 25 de milioane de euro, deși valoarea ei este de patru ori mai mare. Patronul lui Panathinaikos a declarat că familia sa a cheltuit 372.800 de milioane de euro între anii 1987 și 2012.
„Am decis să vând Panathinaikos pe 25 de milioane de euro. Până atunci, echipa va funcționa cu ajutorul veniturilor și a persoanelor în care am încredere. Părăsesc Panathinaikos ca un campion și cu fruntea sus. Perioada mea la Panathinaikos s-a terminat definitiv și irevocabil.
Euroliga a găsit în sfârșit un adversar. BCL este o competiție care vine din urmă și este pregătită să înghită Euroliga. Acum doi ani, am realizat că ei nu erau încă pregătiți. Acum sunt. Nu spun că vom părăsi Euroliga. Situația trebuie să fie analizată în continuare. Sper ca noua conducere să decidă să joace în Basketball Champions League.”
Așadar, o decizie foarte fermă din partea lui Dimitris Giannakopoulos. Familia Giannakopoulos a deținut Panathinaikos în ultimii 33 de ani.
*foto: eurohoops.net
Ungaria, adversara României în precalificări, a trecut fără emoții de una d...
Daron Russell, anihilat de naționala lui Vassilis Spanoulis la debutul sub...
Lună decembrie plină de meciuri pentru U-BT Cluj
Daron Russell, anihilat de naționala lui Vassilis Spanoulis la debutul sub...
Moment emoționant la meciul dintre Italia și Islanda. Polonara, aplaudat la...
Victorie pentru Ungaria împotriva Belgiei
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!