Doza săptămânală de NBA – săptămâna a 13-a

Florian Gheorghe

28.03.2012

Luni dimineață, Atlanta Hawks și Utah Jazz au oferit un spectacol pe cinste fanilor baschetului. Pentru prima dată după aproape 15 ani, un meci din NBA s-a terminat după patru reprize de prelungiri. Ultima oară când s-a întâmplat acest lucru, Phoenix învingea la limită pe Portland, 140 – 139, pe 14 noiembrie 1997.

Atlanta a reușit să obțină victoria după 68 de minute de joc efectiv, 139 – 133. Statisticile sunt impresionante: ambele echipe au încercat, în total, 233 de aruncări din acțiune și 82 de aruncări libere și au recuperat mingea de 128 de ori. În plus, în această partidă, s-au făcut doar 20 de greșeli. Joe Johnson a fost omul meciului; el a reușit 37 de puncte și 8 recuperări, în peste 55 de minute de joc, inclusiv o aruncare importantă de 3 puncte, care a trimis meciul în a 3-a repriză de prelungiri.

De asemenea, fanii NBA-ului au putut vedea, sâmbătă dimineață, o altă confruntare spectaculoasă. Oklahoma City Thunder a învins pe Minnesota Timberwolves după 2 reprize suplimentare, 149 – 140. Din cele 289 de puncte marcate în total, de cele două echipe, mai puțin de jumătate au fost reușite de doar 3 jucători. Kevin Durant și Russell Westbrook au înscris 40, respectiv 45 de puncte, în victoria lui Thunder. Este pentru prima dată, în istoria NBA, când doi coechipieri reușesc cel puțin 40 de puncte fiecare, în 2 meciuri al aceluiași sezon. KD și Westbrook au mai reușit o astfel de performanță pe 20 februarie 2012, în jocul cu Denver Nuggets.

De la Timberwolves, Kevin Love a făcut meciul vieții, a înscris 51 de puncte (16-27 FG, 7-11 3PT) și a recuperat mingea de 14 ori. Love a stabilit și un record, fiind jucătorul care a marcat cele mai multe puncte, din istoria francizei din Minneapolis.

Conferința de Est

Cu toate că vedeta Derrick Rose nu a mai jucat de 7 partide, Chicago Bulls domină în continuare liga profesionistă de baschet nord-americană. După victoria la limită, de acasă, cu Toronto Raptors, de duminică dimineață, Chicago a devenit prima echipă din NBA cu 40 de victorii și prima franciză care și-a asigurat locul în play-off-ul din acest an. În întâlnirea cu Raptors, Luol Deng a marcat, pe urmărire, în ultima secundă, după ratarea lui C.J. Watson. Marți dimineață însă, Bulls nu și-a mai putut continua seria pozitivă și a pierdut în fața lui Denver Nuggets. În acest moment, „taurii” au 12 victorii din 17 partide, fără Derrick Rose în echipă.

Miami Heat a mai scăzut din ritm, după „All Star Weekend” și a acumulat deja 4 înfrângeri în ultimele 10 jocuri. Ba mai mult, în meciurile cu Oklahoma City și Indiana, „Marele Trio” din Florida a fost dominat și Heat a pierdut la o diferență de 2 cifre. „Suntem bine. Nici nu o să ne mai amintim această perioadă peste o lună sau două. O să jucăm cel mai bun baschet. Tot ce putem face este să învățăm din aceste experiențe, în momentul de față și să încercăm să ne revenim și totul va veni de la sine”, a declarat, pentru Associated Press, Chris Bosh, după confruntarea cu Pacers.

New York Knicks pare să-și intre în ritm, odată cu apropierea play-off-ului, însă ultimele vești nu sunt deloc îmbucurătoare pentru suporterii din „Big Apple”. Extrema Amare Stoudemire are probleme destul de grave la spate, iar echipa a anunțat că va fi indisponibil pe o perioadă nedeterminată. Totuși, se pare că cel poreclit STAT (Standing Tall And Talented) nu va avea nevoie de operație. „Nu dorești să se întâmple așa ceva cu niciun jucător, în special cu Amare, care este o parte importantă a jocului nostru. Tot ce putem face este să sperăm că accidentarea nu este atât de serioasă și că recuperarea lui va fi rapidă”, a afirmat antrenorul interimar, Mike Woodson. New York a câștigat 7 din ultimele 8 meciuri, cu Woodson la conducerea echipei. Va reuși Carmelo Anthony și Jeremy Lin să țină franciza pe linia de plutire?

Boston Celtics are în continuare probleme cu accidentările. Mai nou, Ray Allen nu poate juca. Avery Bradley i-a luat locul și nu joacă deloc rău. El a marcat 23 puncte în meciul cu Washington, de luni dimineață, respectiv 11, în întâlnirea cu Charlotte, de ieri. Duminică seara, de la ora 22:30, „verzii” vor juca cu rivala Miami Heat. Vor fi pregătiți până la ora partidei?

Conferința de Vest

Oklahoma City Thunder a arătat cine este șeful, în caz că va fi o finala Thunder – Heat, în acest an. Thunder a dominat de la un capăt la altul întâlnirea cu trio-ul din Florida și a învins 103 – 87. În plus, Durantula l-a eclipsat pe LeBron James și a fost foarte aproape de un triple-double: 28 puncte, 9 recuperări și 8 pase decisive. Duminică, de la 20, ora României, Oklahoma City va primi vizita unei alte puteri din Conferința de Est – Chicago Bulls. Până atunci însă, echipa va avea două deplasări grele, în Portland și Los Angeles.

San Antonio Spurs s-a apropiat destul de mult de primul loc și este gata să preia conducerea Conferinței, dacă Thunder va greși în următoarele zile. Franciza are 4 victorii consecutive și seria s-ar putea prelungi, dacă ne uităm la program: 2 deplasări, la Sacramento și Phoenix și un meci acasă, cu Indiana, până la sfârșitul acestei săptămâni. Puțină lume vorbește de Tony Parker, în lupta pentru trofeul de MVP. Conducătorul de joc este principalul motiv pentru care Spurs este în cărți pentru un nou titlu de campioană a Vestului, în sezonul regulat. Parker are o medie de 19,5 puncte; 2,8 recuperări și 8 pase decisive pe meci, în 2011 – 2012.

Tot în Vest, „orașul îngerilor” nu mai este atât de liniștit. După performanțele oscilante ale lui Clippers, tehnicianul Vinny Del Negro este foarte aproape să fie dat afară, potrivit surselor americane. În ultimele 2 meciuri, jucătorii lui Clippers au arătat că sunt dispuși să joace pentru antrenor și nu vor să-l lase la greu. Și cealaltă franciză din L.A. are probleme în cadrul lotului. În ultimul joc, cu Memphis, Mike Brown l-a ținut rezervă pe Kobe Bryant 4 minute, pe final. Bryant a refuzat să-l critice pe tehnician, însă a recunoscut că a fost supărat, în urma deciziei de a sta pe banca de rezerve. Probleme în paradis?

După un început excelent și o cădere abruptă, Utah Jazz este din nou pe un loc de play-off. Singura înfrângere din ultimele 8 partide a venit în Atlanta, după 4 reprize de prelungiri. În rest, victorii pe linie, inclusiv reușite impresionante cu Lakers (chiar în faimoasa arenă „Staples Center”) și Oklahoma City. Jucătorii din spațiul de 3 secunde sunt cei care trag echipa după ei: Al Jefferson și Paul Millsap au, cumulat, o medie de 35,6 puncte; 18,3 recuperări și 4,5 pase decisive pe meci. Utah caută o nouă prezență în post-sezon, după ce anul trecut, a terminat doar pe locul 11 în Vest.

Sursa foto: Sports Illustrated

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Florian Gheorghe este fondatorul  site-urilor www.nbabaschet.ro, singurul site în limba română care analizează exclusiv și detaliat cea mai tare ligă de baschet din lume – NBA. Începând din ianuarie 2012 el realizează pe totalbaschet.ro o analiză săptămânală a NBA.