Olympiakos semnează un fost campion din NBA în 2014
3 ore în urmăCorona Brașov încheie o serie de două înfrângeri consecutive după victoria de la Galați
4 ore în urmăVictorie fără emoții pentru CSA Steaua București în fața lui Rapid București
5 ore în urmăDinamo revine pe final pentru a câștiga cu FC Argeș, în primul meci al sezonului în Ștefan cel Mare
5 ore în urmăCSU Sibiu ajunge la trei victorii consecutive
6 ore în urmă
Unul dintre oamenii de bază ai naționalei Germaniei la performanțele internaționale din ultimii trei ani, Johannes Voigtmann, revine în țara natală, după opt sezoane petrecute la cluburi din străinătate. Veteranul de 32 de ani a semnat până în 2027 cu campioana Germaniei.
Power forward-ul de 2.11 metri a semnat un contract cu Bayern Munchen și o părăsește pe Olimpia Milano, alături de care a câștigat două campionate în Italia, sub comanda lui Ettore Messina. În stagiunea precedentă din Euroligă, mediile sale au fost de 7 puncte, 4.4 recuperări și 2.1 pase decisive.
Voigtmann a plecat din Germania în 2016, semând cu Baskonia, alături de care a petrecut trei sezoane. La fel de mult a stat și în Rusia, la CSKA Moscova, părăsind echipa după izbucnirea războiului din Ucraina. Ulterior, el a semnat cu Olimpia Milano.
În 2022, Johannes a obținut prima distincție majoră alături de echipa națională, câștigând bronzul la EuroBasket, competiție în care mediile sale au fost de 5.8 puncte, 6.8 recuperări și 2.7 pase decisive. Un an mai târziu, el a contribuit cu 5.4 puncte, 6.3 recuperări și 3 assist-uri la câștigarea Cupei Mondiale. În această vară, în șase meciuri la Jocurile Olimpice de la Paris, el a contabilizat 4.5 puncte și 4.3 recuperări pentru echipa ce a obținut locul al patrulea.
Voigtmann a evoluat în țara natală între 2010 și 2016, bifând apariții în primele trei eșaloane pentru Medipolis SC Jena și Fraport Skyliners. Alături de echipa din urmă a câștigat FIBA Europe Cup, în 2015/16, iar la nivel individual a înregistrat două apariții în All-Star Game, titlul de Most Improved Player în 2015, an în care a fost desemnat și cel mai bun tânăr jucător din campionat.
*foto: fiba.basketball
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
Câți spectatori au fost prezenți la meciul dintre U-BT Cluj și Dubai Basket...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!