Dusan Alimpijevic, după meciul cu U-BT: „Am văzut cum jucătorii își doresc victoria”

Frutti Extra Bursaspor a obținut a patra victorie în acest sezon de EuroCup după 95-80 pe teren propriu cu U-BT Cluj-Napoca în grupa A a competiției. Turcii au putut să se desprindă în repriza secundă, la pauză scorul fiind egal între cele două echipe.

Dusan Alimpijevic a oferit câteva declarații după meci, citat de site-ul EuroCup, pentru început spunând ce semnificație a avut această victorie:

„E cea mai bună cale să sărbătoresc prelungirea înțelegerii cu Bursaspor, pentru că mă simt foarte onorat de oferta clubului de a rămâne împreună în următorii ani. Victoria, alături de fanii noștri, fac acest moment unul mai special. Am avut din nou sala plină și o atmosferă minunată. Sunt onorat să fac parte din acest club. Referitor la joc, a fost unul cu adevărat dificil în fața unui oponent care nu a pierdut la peste 5 puncte anterior. Au venit după câteva victorii importante și jocuri bune, așa că energia a fost foarte bună din partea noastră.”

Tehnicianul a scos în evidență numărul de recuperări ofensive pe care turcii le-au permis lui U-BT:

„Fiecare succes este important în EuroCup. Este o întrecere cu echipe bune, organizații bune, antrenori buni și bineînțeles, înainte de orice, cu jucători buni. Fiecare victorie este una importantă. Am văzut dorință în echipa noastră, am văzut cum jucătorii își doresc victoria. Aceste aspecte sunt cele mai importante pentru mine, din postura de antrenor. În repriza a doua am schimbat unele lucruri și cred că rezultatul a fost mai mult decât clar. Cred că în privința recuperărilor ofensive ei au fost primii în EuroCup și dacă nu greșesc au rămas tot primii. Ne-am raportat foarte serios la acest aspect și am fost atenți la recuperări. I-am limitat la doar 7, ceea ce este o cifră bună în fața celei mai bune echipe la recuperările ofensive din toată competiția.”

Bursaspor are 4-2 bilanț în grupa A și următorul meci îl are pe terenul lui Umana Reyer Venezia.

*foto: lifebursa.com