Echipa lui Emi Cățe intră în lupta pentru playoff, după a 4-a victorie consecutivă

UCAM Murcia a ajuns la a 4-a victorie consecutivă în Liga ACB și intră în lupta pentru playoff. Echipa la care evoluează Emi Cățe s-a impus în meciul jucat ieri, 24 aprilie, pe terenul lui Gipuzkoa San Sebastian, cu scorul de 88-78.

Emanuel Cățe a jucat 15 minute în meciul disputat în Țara Bascilor. Pivotul român a încheiat cu 6 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive și un capac, pentru un indice al eficienței de 13 unități și 4 la „+/-”. Emi a marcat un coș de 3 puncte, unul de 2 puncte și unul de la linia de fault.

UCAM Murcia nu a avut mari emoții în partida de la San Sebastian, după ce a câștigat primele trei sferturile ale jocului iar apoi a reușit să-și securizeze victoria.

Murcia a ajuns la un record de 13 victorii și 17 înfrângeri și  se află pe poziția a 10-a în clasamentul Ligii ACB. Echipa lui Emi Cățe se poate gândi la play-off cu 6 partide rămase din sezonul regulat. În fața celor de la UCAM Murcia în clasament se află BAXI Manresa cu 15 victorii și 17 înfrângeri și Uncaja Malaga cu 14 victorii și 16 înfrângeri.

UCAM Murcia mai are de disputat patru meciuri pe teren propriu cu Morabanc Andorra, Valencia Basket, Unicaja Malaga și Zaragoza iar pe teren străin se va mai duela cu Gran Canaria și Obradoiro.