Echipa lui Porter Troupe a părăsit playoff-ul din Finlanda în semifinale

Porter Troupe a ratat dramatic prezența în finala campionatului din Finlanda. Echipa sa, Helsinki Seagulls, a fost învinsă la limită în meciul 6 de către Salon Vilpas, scor 84-83. Victoria de pe teren propriu le-a adus „vikingilor” califcarea în finală cu 4-2 la general.

Partida desfășurată ieri, 11 aprilie, a fost una echilibrată de la un capăt la celălalt. Helsinki Seagulls a avut un avantaj de 3 puncte la pauză, scor 37-40. Actul trei a fost cel mai bogat în puncte, 58, la capătul căruia gazdele preluau conducere. În actul decisiv totul s-a jucat până în ultima secundă. Porter Troupe i-a oferit echipei sale 3 puncte avantaj cu 1 minut și jumătate până la final. Aatu Kivmaki a marcat ultimele două coșuri ale meciului, ultimul și cel decisiv venind cu mai puțin de 5 secunde rămase din meci.

Porter Troupe a jucat aproape 18 minute în meciul 6 din semifinale și a totalizat 6 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă. Punctele sale au venit după 2/3 de la 2 puncte și 2/2 de la linia de fault.

Pentru Porter Troupe și echipa sa, sezonul 2020/2021 a fost unul productiv în care au cucerit Cupa Finlandei și au terminat sezonul regulat cu cel mai bun record, 20 de victorii și 2 înfrângeri. Troupe a încheiat stagiunea cu cifre statistice de 7.8 puncte, 2.4 recuperări și 2.9 pase decisive pentru 9.0 la eficiență.

Salon Vilpas va întâlni pe Karhu Basket în finala campionatului din Finlanda.