Egipt a reușit o revenire uluitoare în meciul cu China de la Campionatul Mondial U19 de Baschet Feminin

16.07.2023

A doua zi de la Campionatul Mondial U19 de Baschet Feminin din Spania a debutat cu o partidă extrem de spectaculoasă, cu o întorsătură de situație mai rar întâlnită. Reprezentativa Egiptului a trecut de China cu 60-56, deși a fost condusă la 32 de puncte pe durata sfertului secund.

Naționala Chinei a avut un debut de excepție de partidă și a reușit să înscrie 18 puncte fără răspuns, înainte ca Salma Mostafa Hassan să aducă primele puncte pentru adversare printr-un coș din spatele arcului de cerc. Egiptencele au mai reușit doar un coș din acțiune în acest sfert, iar tabela indica 27-5.

Avansul a scăzut la 18 lungimi după două reușite consecutive pentru Egipt, dar chinezoaicele și-au revenit în forma din primul sfert și s-au dus la +32, înaintea unui run de 8-0 pentru elevele lui Mostafa Atef Hadhood care făcea ca scorul la pauza mare să fie 44-20.

Parțialul de succes al Egiptului a continuat și după revenirea de la vestiare, prin alte 12 puncte consecutive marcate. Defensiva a crescut și ea nivelul, iar China a mai marcat doar opt puncte în sfertul al treilea, astfel că tabela indica 52-40 cu 10 minute înainte de final.

Naționala africană a reușit să treacă pentru prima oară la conducere după ce a marcat 14 puncte fără replică în debutul actului decisiv. Duoling Hu a răspuns cu o triplă prin care echipa sa revenea în avantaj, dar acela avea să fie singurul coș din acțiune al Chinei în sfertul patru, astfel că Egipt s-a impus cu 60-56.

Jana Elalfy a fost MVP-ul partidei și a încheiat în double-double, cu 15 puncte și 11 recuperări. Jana Sallman a fost cealaltă jucătoare cu peste zece puncte înscrise pentru Egipt. Ea a totalizat 13 puncte, 5 recuperări și 2 intercepții. Duoling Hu s-a remarcat din tabăra Chinei, cu 21 de puncte și 11 recuperări.

China are deja un bilanț de 0-2 în Grupa D a Campionatului Mondial și va da piept cu Cehia în ultima rundă. Egipt se situează la 1-1 și va juca cu Canada în etapa decisivă.