Emi Cățe a setat un nou record personal de puncte în EuroCup, în victoria cu Lietkabelis

29.11.2023

U-BT Cluj-Napoca și Lietkabelis au oferit un spectacol total spectatorilor prezenți în BTarena miercuri seara. Gruparea din Panevezys a recuperat un deficit de 18 puncte pentru a trimite partida în prelungiri, dar la final a cedat cu 120-111, după ce DJ Seeley a fost imperial pe final pentru studenți.

Un factor important în această victorie a fost reprezentat de evoluția lui Emi Cățe, care a început din postura de titular, alături de DJ Seeley, Bryce Jones, Jarell Eddie și Karel Guzman. Pivotul român a fost cel mai bun marcator al echipei sale în prima repriză, iar la final a setat un nou record personal de puncte în BKT EuroCup.

Cățe a început ca din tun partida și a înscris la patru dintre primele cinci aruncări pe care le-a avut din interior în primul sfert. După mai bine de șapte minute petrecute pe parchet, el a trecut pe bancă cu opt puncte marcate. El a fost suplinit foarte bine de Stipanovic, iar după odihnă, centrul naționalei României a mai marcat o dată pentru a ajunge la 10 puncte.

A doua repriză a debutat în aceeași notă cu prima, cu Emi dominând jocul din interior în favoarea echipei sale. Jucătorul sosit la U-BT Cluj de la Murcia vara trecută a reușit alte șapte puncte, de data aceasta fără ratare, printre care și un and-one în fața lui Gabrielius Maldunas. Mihai Silvășan a încercat  să închidă minutele din timpul regulat cu o formație small-ball, cu Mejeris la poziția cinci, dar a fost nevoie de revenirea pivotului român pe teren pentru a asigura liniștea clujenilor sub panou.

La finalul jocului, Emi Cățe a fost al doilea marcator al campioanei României, la egalitate cu Jarell Eddie. Doar DJ Seeley a stat mai bine decât aceștia din tabăra ardelenilor. La final, jucătorul autohton a avut 20 de puncte și 4 recuperări, cu 9/10 din acțiune și 2/3 de la linia de libere pentru +21 la eficiență.

În etapa următoare din BKT EuroCup, U-BT Cluj-Napoca se deplasează pe terenul celor de la Turk Telekom marți, 5 decembrie, de la ora 19:00. Până atunci, formația lui Mihai Silvășan va da piept cu Rapid București în Liga Națională, într-un meci ce contează pentru etapa a 11-a.

*foto: u-bt.basketball/Manases Sandor