Emi Cățe, comparat cu Kevin Love și Klay Thompson după ultima prestație din liga spaniolă

Internaționalul român Emanuel Cățe a jucat aproape 17 minute în victoria formației sale, UCAM Murcia, cu Bitci Baskonia, scor 80-79, în etapa a 7-a din Liga ACB.

Cățe a ieșit în evidență cu 2/2 din afara arcului de cerc în acest joc, iar colegii lui nu au trecut cu vederea acest aspect. Augusto Lima și Antonio Lopez Duarte l-au comparat pe instagram pe Emi, după prestația în fața fostei campioane, cu Kevin Love și Klay Thompson.

Românul a încheiat cu 8 puncte, 4 recuperări și un assist, totul cu 3/5 din acțiune, în aproape 17 minute jucate, din postura de rezervă. Pivotul s-a aflat, de asemenea, la primele triple încercate în actualul sezon. Meciul cu Baskonia i-a adus cea mai bună prestație stagională. Anterior Cățe a pus 6 puncte pe tabelă în victoria cu Valencia (n.r. etapa a 3-a, scor 91-86).

UCAM Murcia este pe poziția a treia în campionatul spaniol în acest moment (5 victorii, 2 eșecuri), depășită doar de FC Barcelona și Real Madrid, ambele grupări de Euroligă.

Emi Cățe are medii de 3.1 puncte, 3.3 recuperări și 0.9 pase decisive în Liga ACB, totul în 15:39 minute în medie petrecute pe parchet.

*foto: blazetrends.com / captură de ecran Instagram