EuroBasket. Live Score pentru primele meciuri din faza optimilor

Faza eliminatorie de la EuroBasket debutează cu optimile de finală. Opt echipe au fost eliminate după faza grupelor, iar acum competiția se mută la Berlin pentru a stabili campioana europeană.

Două dintre cele mai atractive meciuri din optimi vor avea loc chiar azi, 10 septembrie. Turcia dă piept cu Franța în absența lui Shane Larkin, pe când Lituania încearcă să confirme forma bună de la finalul fazei grupelor în super duelul cu Lituania. Acest articol va servi drept live score pentru cele patru meciuri de sâmbătă și va fi actualizat după fiecare sfert al confruntărilor.

Turcia – Franța (13:00): 86-87 (11-18, 24-25, 22-6, 20-28, 9-10) - streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Primul meci din optimi intră și el în seria clasicelor de la EuroBasket 2022, Turcia putând să întoarcă de la -16 cu un run de 30-9 în decurs de peste 10 minute și sfertul patru a fost în totalitate echilibrat. Osman a ratat două libere cruciale, francezii profitând de acest aspect și Gobert a trimis jocul în overtime, unde s-a terminat cu 87 la 86 pentru Franța, după ce Korkmaz a pierdut posesia pe ultimul atac al Turciei. Les Bleus au comis 21 de turnovers în ciuda victoriei și le-au permis adversarilor să înscrie 36 de puncte din aceste acțiuni.

Rudy Gobert a terminat cu un double-double spectaculos (20 de puncte, 17 recuperări), Evan Fournier și Thomas Heurtel urmându-l cu câte 13 puncte. Bugrahan Tuncer a fost principalul marcator al Turciei (22 de puncte, 6/10 de la distanță), Furkan Korkmaz contribuind cu 18 puncte.

Slovenia – Belgia (15:45): 88-72 (24-19, 20-22, 19-19, 25-12) - streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Slovenia și-a confirmat statutul de favorită în primul duel din faza eliminatorie de la EuroBasket și a trecut de Belgia, surpriza plăcută a turneului până acum cu scorul de 88-72. În ciuda diferenței de pe tabelă, belgienii au luptat eroic. După trei sferturi, campioana en-titre conducea la doar trei lungimi. Belgia a reușit chiar să treacă la conducere în ultimul parțial (64-63), dar elevii lui Akesander Sekulic au încheiat excelent disputa și s-au impus la 16 puncte.

Luka Doncic a fost din nou cel mai bun marcator cu 35 de puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive. Lecomte și Gillete au înscris 16, respectiv 15 puncte pentru Belgia.

Germania – Muntenegru (19:00): 85-79  (19:10, 29-14, 19-26, 18-29) - streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Nici cel de-al treilea meci al zilei nu a adus o surpriză, dar la fel ca celelalte două, outsider-ul confruntării a luptat eroic pentru succesul în faza optimilor. Germania, gazda fazei eliminatorii, s-a impus cu 85-79. în fața naționalei Muntenegrului. Totul părea să decurgă în favoarea gazdelor, care conduceau la 24 de puncte (48-24) la pauza mare. Adversarii au dat semne că pot reintra în meci pe spatele tandemului Dubljevic-Perry și s-au apropiat la o singură posesie înainte de final. În cele din urmă, nemții s-au impus cu . Dennis Schroder a fost MVP-ul confruntării și a terminat cu 22 puncte, 4 recuperări și 8 pase decisive. Franz Wagner și Maodo Lo l-au urmat cu câte 14 puncte. Bojan Dubljevic a avut 22 de puncte și 7 recuperări, iar Kendrick Perry a terminat cu 25 de puncte și 6 pase decisive.

Spania – Lituania (21:45): 102-94 (19-20, 21-25, 23-23, 20-15, 19-11) - streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Ultimul meci al zilei a adus calificarea Spaniei în sferturi, campioana mondială în exercițiu trecând după o repriză de prelungiri de naționala Lituaniei. Balticii au împins jocul în overtime, asta după ce au condus aproape în totalitate în repriza a doua, cu un tip in din partea lui Brazdeikis, tot el comițând un fault antisportiv în repriza suplimentară când dezavantajul Lituaniei era de un punct și în cele din urmă naționala iberică a câștigat cu 102 la 94. La Roja a stat la final cu 33 puncte marcate în urma posesiilor pe care adversarii le-au pierdut și 48-32 la duelul în paint.

Lorenzo Brown i-a ajutat pe spanioli cu 28 de puncte și 8 pase decisive, Willy Hernangomez contribuind cu 21 de puncte și 8 recuperări. Mindaugas Kuzminskas (18 puncte) și Ignas Brazdeikis (17 puncte, 3/6 de la distanță, 7 recuperări) au condus lista marcatorilor pentru Lituania.