EuroBasket. Rezumatul ultimelor patru meciuri din optimi

Tabloul sferturilor de finală de la EuroBasket 2022 urmează să fie completat astăzi, 11 septembrie, când echipele care au evoluat în grupele C și D, la Milano și Praga, debutează în faza eliminatorie a turneului final. Reamintim că echipele calificate ieri sunt Franța, Slovenia, Germania și Spania.

Cel mai atractiv duel de astăzi este cel dintre Serbia și Italia. Cu Nikola Jokic în frunte, sârbii nu au suferit nicio înfrângere. O altă echipă neînvinsă este Grecia, care va da piept cu Cehia. Cel mai echilibrat meci este Ucraina-Polonia, iar în celălalt meci al zilei se confruntă Finlanda și Croația. Acest articol va servi drept live score pentru cele patru meciuri de azi și va fi actualizat după fiecare sfert.

Ucraina vs Polonia (13:00): 86-94 (21-24, 24-18, 22-27, 19-25), streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Ziua a fost deschisă cu un duel foarte echilibrat, din care la final a ieșit învingătoare naționala Poloniei cu 94 la 86. Alb-roșii au încheiat duelul cu șase puncte marcate în ultimele 30 de secunde și au stat mai bine la procentajele din spatele arcului de cerc (37-26%), precum și la numărul total de recuperări (42-38). Polonia ajunge după mai bine de două decenii în Top 8 la EuroBasket și în sferturi se va duela cu deținătoarea trofeului, Slovenia.

A.J. Slaughter (24 de puncte, 5 recuperări, 4 assist-uri) și Mateusz Ponitka (22 de puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive) au condus lista marcatorilor pentru învingători. Cinci jucători în double figures a avut Ucraina, Vyacheslav Bobrov fiind lider în privința marcatorilor (15 puncte, 3/6 de la distanță, 4 recuperări).

Finlanda vs Croația (15:45): 94-86 (20-21, 25-22, 22-22, 27-21) streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Finlanda continuă să își depășească așteptările la Campionatul European și obține o victorie în fața Croației prin care reușește calificarea în sferturile de finală ale competiției. Scorul final al partidei a fost 94-86, după un sfert patru de excepție al elevilor lui Lassi Tuovi. Adversarii lor au început mai bine jocul și au câștigat primul parțial, dar avansul le-a revenit nordicilor până la pauza mare. Cele două echipe s-au anihilat reciproc în sfertul trei, iar în cele din urmă, finlandezii au fost mai decisiv pe final și s-au impus. În sferturi, adversara lor va fi Spania.

Lauri Markkanen a avut o prestație legendară și a încheiat cu 43 de puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive. Sasu Salin a adăugat 17 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Edon Maxhuni a bifat 16 puncte și 3 assist-uri. De cealaltă parte, s-a remarcat Bojan Bogdanovic cu 23 de puncte și 5 recuperări.

Serbia vs Italia (19:00): 86-94 (28-20, 23-25, 17-21, 18-28), streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Surpriza s-a produs în capul de afiș al zilei, Italia reușind să elimine o favorită la victoria finală. Succesul cu 94-86 a venit în condiții speciale, italienii revenind de la -14 și din sfertul al treilea l-au pierdut pe selecționerul Gianmarco Pozzecco, acesta fiind descalificat. Un run incredibil în sfertul decisiv i-a lăsat pe sârbi fără reacție, Italia urmând să fie pentru a patra oară consecutiv în Top 8 la EuroBasket. Învingătorii au avut 38 de aruncări de la distanță în acest joc, fiind precise peste 40% dintre acestea, iar Serbia a beneficiat de 28 de încercări de la linia de fault. În sferturi, Italia se va duela cu Franța.

Marco Spissu (22 de puncte, 6/9 de la distanță, 6 assist-uri, 4 recuperări), Nicolo Melli (21 de puncte, 6 recuperări) și Simone Fontecchio (19 puncte, 3/6 de la 3, 5 recuperări) au fost principalii marcatori pentru Italia. Nikola Jokic a reușit un double-double pentru Serbia (32 de puncte, 13 recuperări, 41 index al eficienței).

Grecia vs Cehia (21:45): 94-88 (20-20, 21-25, 22-22, 31-21), streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Cehia a jucat excelent în fața Greciei și a reușit să îi țină piept timp de trei sferturi. Giannis Antetokounmpo avea 4 puncte la pauză, Kostas Sloukas și Tyler Dorsey nu au fost în mână, în timp ce, de cealaltă parte, Tomas Satoransky a livrat pase excelente pentru Jan Vesely, Vojtech Hruban și Patrick Auda. Cehii au condus o bună parte din meci însă, în actul decisiv, apărarea lui Giannoulis Larentzakis și Ioannis Papapetrou a făcut diferența. Grecia a câștigat cu 94 la 88 și s-a calificat în sferturile de finală, unde o va întâlni pe Germania.

Antetokounmpo a terminat cu 27 de puncte și 10 recuperări, fiind urmat de Nick Calathes (14 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări) și de Papapetrou (13 puncte). Vesely, cu 21 de puncte, a fost liderul Cehiei, în timp ce Hruban s-a remarcat cu 17 puncte. De asemenea, Satoransky a izbutit 17 pase decisive.