EuroBasket. Live Score pentru ziua finalelor de la Berlin

18.09.2022

După două săptămâni și jumătate, EuroBasket 2022 se apropie de final. Ultimele două jocuri, cele pentru medalii, vor avea loc astăzi, 18 septembrie, la Berlin.

Principala atracție a serii este confruntarea pentru medalia de aur, dintre Franța și Spania, două dintre echipele cu o istorie bogată în baschetul european. De cealaltă parte, Germania și Polonia se vor duela într-un meci decisiv pentru medalia de bronz. Acest articol va servi drept live score pentru cele două dispute și va fi actualizat după fiecare sfert.

Germania vs Polonia – ora 18:15, 82-69 (19-14, 17-9, 18-26, 28-20) streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Polonezii au deschis scorul prin Ponitka, dar Obst și Voigtmann au continuat evoluțiile excelente de la distanță de la acest turneu și au reușit două triple consecutive. Slaughter a răspuns de la semi-distanță. Sokolowski a reușit să egaleze pentru polonezi. Franz Wagner a redeschis apetitul ofensiv al gazdelor cu un dunk electrizant, iar până la finalul primului sfert, nemții au reușit să pună un avans de cinci puncte (19-14) pe tabelă.

Giffey a inaugurat al doilea parțial cu un cârlig, după care au urmat trei minute fără realizări ofensive de ambele părți. Ponitka și Sokolowski au reușit să reducă ecartul la o singură posesie (21-20). Din acel moment, Polonia a mai bifat un singur coș din acțiune în sfert, prin Sokolowski, iar gazdele duelului de la Berlin au intrat la pauza mare cu un avantaj de 13 lungimi (36-23).

Tot Sokolowski a lovit primul pentru oaspeți și în a doua jumătate, cu un coș din spatele liniei de trei puncte. Obst a refăcut diferența după ce a transformat trei libere. Ponitka a răspuns cu un coș pe recuperare ofensivă. Au urmat iarăși alte câteva minute fără realizări, înaintea liberelor transformate de Schroder și Sokolowski. Tripla lui Garbacz a dus scorul la 40-33. Slaughter a lovit și el de la distanță. În cele din urmă, înaintea ultimelor 10 minute, Germania conducea la doar cinci puncte (54-49).

Dziewa și-a apropiat echipa la o posesie cu un cârlig. Schroder a răspuns cu un layup extrem de spectaculos, înaintea unei noi triple a lui Garbacz. Weiler-Babb a răspuns prin același procedeu. În cele din urmă, Polonia a egalat la 59. Schroder și Voigtmann au preluat frâiele ofensivei Germaniei din acel moment și au reușit să calmeze apele prin reușitele de la distanță. Cu trei minute înainte de final, scorul era 73-64. Thiemann a pus cireașa de pe tort cu un and-one. Scorul final a fost 82-69.

Dennis Schroder a fost din nou cel mai valoros om al Germaniei și a bifat 26 de puncte și 6 pase decisive. Johannes Voigtmann a adăugat 14 puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive. Michal Sokolowski a avut 18 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive pentru Polonia. Jakub Garbacz a adăugat 12 puncte.

Spania vs Franța (ora 21:30): 88-76 (23-14, 24-23, 19-20, 22-19) - streaming live pe superbet.ro și aplicația Superbet

Finala EuroBasket 2022 ne-a adus un nou episod al unei rivalități istorice între Spania și Franța. Ibericii au dominat jocul de la început până la final, au impresionat atât în apărare, cât și în atac și au reușit să oprească orice tentativă a francezilor de a reveni în meci. Trupa lui Sergio Scariolo a încheiat astfel o aventură excepțională, prin care și-a adjudecat al 4-lea titlu european (88-76).

Principalii remarcați au fost Juancho Hernangomez (27 de puncte), Willy Hernangomez (14 puncte), Lorenzo Brown (14 puncte) și Jaime Fernandez (13 puncte). De partea cealaltă, liderii Franței au fost Evan Fournier (23 de puncte), Thomas Heurtel (16 puncte) și Guerschon Yabusele (13 puncte).