EuroBasket Women 2013. Annemarie Părău aduce victoria în Bulgaria

27.06.2012

România a învins Bulgaria, la Pravets, scor 70-68, în preliminariile EuroBasket Women 2013. Annemarie Părău a înscris coșul decisiv al confruntării cu 4 secunde înainte de final, după un timeout cerut de către antrenorul Dan Fleșeriu.

Bulgaria a înscris primele două coșuri ale partidei, însă România a replicat cu un parțial de 10-0 ce a inclus două reușite din spatele semicercului pentru Ancuța Stoenescu. Gazdele au revenit la conducere în penultimul minut al actului inaugural, însă aceeași Stoenescu a stabilit scorul primei secvențe printr-o nouă reușită de trei puncte. După zece minute de joc scorul era de 17-15 în favoarea tricolorelor, perioadă în care Stoenescu a înscris 11 puncte.

Eli Pavel a alimentat un parțial de 6-0 cu care a început sfertul al doilea, iar în minutul 13 al confruntării scorul era de 23-15. Avea să fie cea mai mare diferență înregistrată în prima repriză a meciului. Bulgăroaicele nu au renunțat și au revenit la conducere, scor 34-33, în minutul 17, după un parțial de 7-0. Gabi Mărginean (foto) a înscris din afara semicercului, Stoenescu a bifat a 4-a reușită de la distanță din cinci încercări în acest joc, iar Annemarie Părău a transformat două aruncări libere pentru a stabili scorul la pauză: 41-38 în favoarea tricolorelor.
În prima repriză Stoenescu și Mărginean au marcat câte 14 puncte fiecare, Pavel a bifat 7 puncte, iar Părău avea 4 puncte și 5 pase decisive. De cealaltă parte, Jaklin Zlatanova a strâns 12 puncte.

Repriza a doua a început cu un parțial de 5-0 în favoarea Bulgariei, prima reușită a compatiroatelor noastre consemnându-se în cel de-al 4-lea minut de joc și a apraținut aceleiași Stoenescu, care a transformat de la distanță pentru a 5-a oară. Gazdele se mențin la conducere prin reușitele Zlatanovei și cele ale Bacharovei. Tricolorele au marcat 24 de puncte în actul al doilea dar au pus pe tabela de marcaj doar o treime în actul al treilea. Cu zece minute înainte de final scorul era de 51-49 în favoarea Bulgariei.

Daniela Peteva a transformat de la mare distanță în prima acțiune ofensivă din sfertul decisiv după care Zlatanova a adăugat două puncte pe pătrundere pentru a mări avantajul echipei gazdă la șapte puncte în minutul 32. Prima reușită a României vine de la Stoenescu, care bifează a 6-a reușită de la distanță în acest meci. Tot completează un parțial de 7-0 cu două coșuri din interiorul semicercului pentru a egala situația la 56.
Annemarie Părău aduce primul avantaj al României în sfertul decisiv, marcând două aruncări libere, însă Zlatanova și Kostova au răspuns cu reușite similare în contul Bulgariei. Mărginean marchează de două ori consecutiv din acțiune pentru a aduce un nou avantaj de partea României două minute înainte de finalul partidei, iar apoi tot sportiva originară din Cluj transformă două aruncări libere, însă la intrarea în ultimul minut Perostiyska a egalat situația la 68.
România are posesia cu 15 secunde înainte de final, atunci când Dan Fleșeriu a solicitat timp de odihnă, iar Părău marchează din apropierea coșului cu patru secunde înainte de final pentru a duce scorul la 70-68 în favoarea României. Bulgaria ratează șansa de a trimite meciul în prelungiri și partida se încheie cu victoria tricolorelor.

Remarcate
Bulgaria - Zlatanova 25 puncte, 7 recuperări, Bacharova 15 puncte, 5 recuperări, Perostiyska 12 puncte, 6 recuperări.
România - Stoenescu 25 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, Mărginean 22 puncte, 6 recuperări, Părău 13 puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări, Pavel 9 puncte, 8 recuperări.

România bifează a 2-a victorie în cadrul Grupei D în campania de calificare la EuroBasket Women 2013. În schimb, Bulgaria rămâne fără succes din totalul de patru jocuri disputate.