Antwerp Giants a produs o nouă surpriză în preliminariile BCL și este la un pas de calificarea în grupe
2 ore în urmăDan Ioan: „Un meci pe care putem construi înainte”
4 ore în urmăA 5-a Supercupă pentru U-BT, Mihai Silvășan în continuare neînvins în meciurile cu trofeul pe masă
7 ore în urmăPatrick Richard, MVP-ul Supercupei: „Trebuie să construim pas cu pas”
8 ore în urmăMihai Silvășan: „Meciurile decisive nu sunt niciodată câștigate. Mă bucur pentru jucătorii mei”
8 ore în urmă
Franța s-a calificat în finala EuroBasket Women 2013. Formația gazdă a acestui eveniment a depășit Turcia cu scorul de 57-49, în cea de-a doua semifinală de la Orchies. Meciul a fost transmis în direct la DigiSport.
Partida a demarat în nota de dominare a naționalei Hexagonului care s-a desprins la 22-11 pe parcursul primei secvențe. În continuare diferența s-a păstrat constant cu mențiunea că Turcia a reușit să revină la un handicap alcătuit dintr-o singură cifră. Totuși, Franța a avut capacitatea de a se menține la conducere până la final. La capătul sfertului al doilea scorul era de 31-23. În repriza a doua s-a consemnat egalitate, scor 26-26.
Emilie Gomis a avut 11 puncte, iar Endene Miyem a terminat cu 10 puncte și 9 recuperări pentru naționala Franței. În replică, Esmeral Tunculer a totalizat 20 puncte și 4 recuperări, iar Nevryie Yilmaz a terminat cu 13 puncte, 7 recuperări pentru Turcia.
Partida a fost arbitrată de sibianca Fabiana Martinescu.
Astfel, Franța se revanșează pentru eșecul din semifinala de la EuroBasket Women 2011. Atunci, naționala Semilunei a învins cu 68-62.
Naționala Hexagonului dispută a doua finală în ultimele trei ediții și ca încerca să obțină al 3-lea titlu național. De notat că Franța a câștigat prima medalie de aur în 2001, când turneul final a avut loc tot în Franța.
În finala de duminică, Franța se întâlnește cu Spania. În schimb, finala mică opune naționalele Serbiei și Turciei.
Foto: fibaeurope.com
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Ch...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Pentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Eu...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!