EuroBasket Women 2013. România încheie campania cu o victorie

Adrian Micinic

14.07.2012

Echipa națională de baschet feminin a României a încheiat campania de calificare la EuroBasket Women 2013 cu o victorie. Tricolorele au învins Bulgaria pentru a doua oară în această vară. Rezultatul final a fost de 75-68. După 40 minute de joc efectiv socrul era de 62-62.

Tricolorele au început mai bine, executând cu mai multă precizie pe faza ofensivă. Astfel, după zece minute de joc efectiv scorul era de 23-15. Bulgaria a echilibrat disputa pe parcursul celui de-al doilea sfert, unul pe parcursul căruia formația României a reușit să înscrie doar opt puncte. În aceste condiții vecinele de la sud au reușit să se apropie pe tabela de marcaj scorul la jumătatea confruntării fiind de 31-28.

Scorul s-a păstrat echilibrat și în continuare, pe parcursul celui de-al 3-lea act ambele protagoniste reușind să găsească mai des ținta. Practic Bulgaria a avut cea mai bună perioadă de joc din punct de vedere ofensiv în secvența a 3-a, însă elevele lui Dan Fleșeriu s-au păstrat la conducere și cu zece minute înainte de final tabela de marcaj indica scorul de 50-46.

România a continuat să se păstreze la conducere, însă Bulgaria nu a cedat fără luptă. În primele cinci minute de joc din sfertul decisiv s-au marcat, cumulat, doar nouă puncte. A urmat apoi un parțial de 8-2 pentru Bulgaria, echipă care a preluat conducerea, scor 60-59, în penultimul minut de joc. Stoenescu a împărțit două libere pentru a egala situația pe tabela de marcaj, însă Bacharova a transformat din acțiune și cu 45 secunde înainte de final Bulgaria avea două puncte în plus pe tabela de marcaj. Replica a venit de la Mărginean, care și-a păstrat sângele rece la linia de pedeapsă pentru a egala din nou. În ultimele 36 secunde de joc nu s-a punctat, meciul intrând astfel în prelungiri.

Oaspetele au avut inițiativa în primele trei minute, însă Ancuța Stoenescu a transformat din spatele semicercului la intrarea în penultimul minut al rundei suplimentare pentru a duce scorul de 67-66. Bulgaria răspunde de la linia de pedeapsă, însă Mărginean înscrie de sub coș cu 41 secunde înainte de final, pentru ca apoi Părău să marcheze de la linia de pedeapsă. Mărginean a înscris la rândul ei de la linia de pedeapsă, meciul terminându-se cu scorul de 75-68.

Remarcate
România - Mărginean 26 puncte, 4 pase decisive, 4 recuperări, Pavel 12 puncte, 10 recuperări, Stoenescu 8 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive, Cutaș 7 puncte, 6 recuperări.
Bulgaria - Bacharova 18 puncte, 7 recuperări, Perostiyska 15 puncte, 10 recuperări, Georgieva 13 puncte, 5 recuperări.

În urma acestui rezultat România încheie campania de calificate cu 3 victorii și 5 înfrângeri, pe locul 4 în Grupa D. Bulgaria a avut 1-7 la general și a încheiat pe locul 5, ultimul.