EuroBasket. Rezumatul zilei a cincea a turneului final

Etapa a treia din faza grupelor de la EuroBasket s-a încheiat ieri cu o serie de dueluri spectaculoase, organizate la Praga și la Milano. Primul meci a fost programat de la 15:00, iar ultimele două de la ora 22:00.

Capul de afiș a fost ținut de ultimele două jocuri ale zilei. În grupa C, Italia a dat piept cu Ucraina, una dintre cele două echipe neînvinse la Milano. De cealaltă parte, în grupa D, una dintre favoritele la trofeu, Serbia, a întâlnit-o pe Finlanda.

Grupa C:

Croația - Estonia (15:15): 73-70 (20-16, 13-13, 20-19, 20-22)

În fața unei Croații extrem de vulnerabile, Estonia a avut o șansă mare de a obține prima victorie la EuroBasket 2022, însă înfrângerea dureroasă cu Ucraina și-a pus amprenta asupra jocului prestat de baltici. Aceștia nu au fost în formă, au ratat multe aruncări deschise și au comis o serie de greșeli. Totuși, estonienii au luptat până la final, nu s-au dat bătuți și nu le-au permis adversarilor să se distanțeze. În cele din urmă, după un sfert patru extrem de disputat, Croația s-a impus cu 73 la 70.

Karlo Matkovic, cu 17 puncte, a fost cel mai bun marcator al balcanicilor, Dario Saric a contribuit cu un double-double (15 puncte, 12 recuperări), în timp ce Jaleen Smith și-a trecut în cont 13 puncte și 8 recuperări. De partea cealaltă s-au remarcat Siim-Sander Vene (18 puncte), Maik-Kalev Kotsar (17 puncte, 5 recuperări) și Kristian Kullamae (14 puncte, 5 pase decisive).

Marți, 6 septembrie, Croația are parte de un derby cu Italia (22:00), iar Estonia caută prima victorie cu Marea Britanie (15:15).

Marea Britanie - Grecia (18:00): 77-93 (17-24, 26-22, 17-25, 17-22)

Grecia l-a odihnit pe Giannis Antetokounmpo și a avut un start mai greoi în fața Marii Britanii. Totuși emoțiile au durat doar 5 minute, până la time-out-ul solicitat de Dimitris Itoudis, care a fost irirtat de cameraman pentru că îi filma tăblița cu indicații. Kostas Sloukas a intrat pe teren și a fost irezistibil în primul act, fără ratare, și cu elenii în avantaj, de 7 lungimi. De aici jocul a fost unul fără istoric. Diferența a crescut rapid la o diferență din două cifre, fără prea multe opțiuni pentru britanici. Kostas Sloukas afost omul meciului cu 21 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Georgios Papagiannis a totalizat 17 puncte și 6 recuperări, în timp ce Papanikolau și Lountzis au adăugat câte 10 puncte. Luke Nelson a fost principalul remarcat din tabăra britanică cu 17 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive

Ucraina - Italia (22:00), 84-73 (16-21, 22-21, 19-15, 27-16)

Ucraina continuă parcursul perfect de la EuroBasket și obține a treia victorie consecutivă în grupa de la Milano, chiar în fața gazdelor. Vecinii noștri au învins Italia cu scorul de 84-73, la capătul unui meci ce părea sub controlul Azzuri. Italienii au condus întreaga primă repriză, revenirea adversarilor începând din al treilea sfert. Ultimul parțial, câștigat la 11 puncte, a fost cel care le-a asigurat succesul oaspeților. Svi Mykhaliuk a fost cel mai bun om de pe teren și s-a remarcat prin cele 25 de puncte înscrise. Sanon și Tkachenko au adăugat și ei câte 17 puncte. Achile Polonara a ieșit la rampă din tabăra Italiei, cu 17 puncte, iar Simone Fontecchio a adăugat 14 puncte.

Grupa D:

Polonia - Israel (15:00): 85-76 (23-16, 16-17, 29-23, 17-20)

Dușul rece cu Finlanda, din etapa a doua, a avut efecte bune pentru Polonia, care s-a putut impune în primul meci al zilei de luni (05.09), 85-76 cu Israel. Succesul a venit după ce polonezii au condus aproape în permanență și de multe ori au putut să-și formeze un ecart din două cifre. Israel a suferit cu această ocazie primul eșec la EuroBasket 2022, după victorii muncite în primele etape, Deni Avdija având o zi de uitat. A.J. Slaughter s-a remarcat din tabăra poloneză (24 de puncte, 6/11 de la distanță, 5 pase decisive), secondat de Aleksander Balcerowski (17 puncte, 8/10 din acțiune), iar Yovel Zoosman a condus lista marcatorilor pentru Israel, cu 18 puncte (4/5 din spatele arcului de cerc), urmat de Yam Madar (17 puncte, 5/5 de la libere).

Cele două vor avea meciuri marți, 6 septembrie, într-o nouă zi plină de baschet. Polonia se va duela cu Olanda (ora 15.00), iar Israel cu favorita grupei, Serbia (ora 22.00).

Cehia - Olanda (18:30): 88-80 (24-14, 26-13, 16-30, 22-23)

Cehia a avut o primă repriză senzațională în fața Olandei, în fața căreia a avut un avantaj maxim de 26 de lungimi. Totuși la pauză diferența nu era la fel de mare și batavii aveau minus 23 de puncte pe tabelă. Repriza secundă a avut cu totul o altă desfășurare. Portocala mecanică a redus semnificativ din diferență și totul s-a jucat până în ultimul minut. Edwards își ducea echipa la doar o posesie, dar Peterka cu o triplă decidea meciul. S-a terminat 88-80 și Cehia a obținut prima victorie în turneu. Jan Vesely a fost omul meciului cu 24 de puncte și 7 recuperări, secondat de Martin Peterkca cu 20 de puncte și 5 recuperări. Yannick Franke a reușit 22 de puncte și 5 pase decisive pentru batavi.

Serbia - Finlanda (22:00): 100-70 (33-22, 29-12, 14-14, 24-22)

Sârbii au rămas singura formație fără înfrângere în grupa lor în urma unei prestații dominante cu Finlanda, într-un succes cu 100-70. Un run excelent de 34-7 pe parcursul primei reprize a ajutat la ruperea echilibrului, Serbia beneficiind de procentaje excelente din acțiune în primele 20 de minute, când la aruncările de două puncte s-au consemnat doar trei ratări pentru jucătorii lui Svetislav Pesic din totalul celor 22 de încercări. Nemanja Nedovic și Vasilije Micic au reușit câte 14 puncte, Nikola Jokic nefiind departe de triple-double (13 puncte, 14 recuperări, 7 assist-uri), iar pentru finlandezi principalul marcator a fost Lauri Markkanen (18 puncte, 8/16 din acțiune, 7 recuperări, 5 pase decisive), Edon Maxhuni și Elias Valtonen contribuind cu câte 10 puncte.

Marți seara, 6 septembrie, Serbia va juca cu Israel de la ora 22.00, iar Finlanda se va duela cu Cehia, gazda acestei grupe, începând cu ora 18.30.