EuroBasket. Rezumatul zilei a patra a turneului final

Echipele din grupele A și B, organizate la Tbilisi, respectiv Koln, vor fi din nou în acțiune astăzi (duminică, 4 septembrie) pentru meciurile din etapa a treia a grupelor. Este primul back to back pentru cele 12 echipe care vor fi în acțiune.

Lituania va căuta să spargă gheața în cel mai atractiv duel al zilei, cu Germania, care are deja două victorii. Turcia și Spania vor încerca să își păstreze recordul de invincibilitate în grupa A. Același obiectiv îl are și Slovenia în duelul cu Bosnia. Acest articol va servi pe post de live scor și va fi actualizat la final de sfert pentru fiecare meci. Programul zilei cu numărul patru la EuroBasket:

Grupa A:

Bulgaria – Muntenegru (14:30): 81-91 (21-21, 25-24, 12-22, 23-24)

Bulgaria și Muntenegru au oferit unul dintre cele mai frumoase meciuri de la actuala ediție a EuroBasket. Chiar dacă niciuna nu este vreo forță precum Slovenia, Serbia sau Grecia, ambele au evoluat la un nivel înalt, în viteză, cu multe pase și aruncări de la distanță reușite. După o primă repriză echilibrată, Muntenegru a început partea secundă cu un parțial de 11-0 și părea că va controla jocul. Bulgarii nu au renunțat la luptă și, cu un Vezenkov în mare formă, au revenit în meci și chiar au trecut la conducere. În cele din urmă, pe final de meci, pick and roll-ul între Kendrick Perry și Bojan Dubljevic a funcționat excelent iar Muntenegru s-a impus cu 91-81.

Principalii marcatori ai învingătoarei au fost Vladimir Mihailovic (23 de puncte), Bojan Dubljevic (17 puncte), Nemanja Radovic (16 puncte) și Kendrick Perry (12 puncte). De partea cealaltă, Vezenkov a terminat cu 26 de puncte, 8 recuperări și două pase decisive.

Pentru Muntenegru urmează marți, 6 septembrie, de la ora 17:15, duelul cu Spania, în timp ce Bulgaria caută tot marți, de la ora 20:00, împotriva Georgiei, prima victorie de la EuroBasket 2022.

Spania – Belgia (17:15): 73-83 (11-15, 22-17, 21-25, 19-26)

Surpriza de până acum a turneului continental au produs-o belgienii, care au putut să treacă cu 83-73 în duelul împotriva campioanei mondiale Spania. Cu un run de 12-0 a încheiat Belgia disputa, pentru un succes istoric, la capătul unei reprize secunde în care selecționata lui Dario Gjergja a marcat 51 de puncte. Procentajul reușitelor de la distanță a ieșit în evidență pentru învingători, 44%, față de 25% pentru Spania, iar la recuperări tot Belgia a stat mai bine (40-31). Emmanuel Lecomte (20 de puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive), Pierre-Antoine Gillet (14 puncte, 4 recuperări, 2 intercepții) și Retin Obasohan (11 puncte) au fost principalii marcatori pentru Belgia, cu Ismael Bako aproape de double-double. Frații Hermangomez au marcat împreună 29 de puncte pentru Spania, Lorenzo Brown contribuind cu 11 puncte și 8 pase decisive.

Belgia o să joace marți (06.09) cu Turcia, de la 14.30, iar Spania tot în acea zi cu Muntenegru, de la 17.15.

Turcia – Georgia (20:00): 83-88 (25-19, 8-17, 16-17, 19-15, 7-7, 8-13)

Georgia a luptat eroic în duelul cu Turcia, singura echipă ce rămăsese neînvinsă în grupa A de la EuroBasket și a obținut prima victorie în competiția la care găzduiește meciuri. Scorul final al partidei a fost 83-88, după două reprize de prelungiri. Georgienii au avut meciul în mână încă din finalul sfertului doi, dar s-au văzut egalați pe finalul confruntării. Șengun și-a adus echipa în avantaj cu 10 secunde înainte de final, dar Mamukelashvili a egalat cu puțin înainte de goarna de final. În prelungiri, Mamu și Thadeus McFadden au dus greul pentru gazde. Sandro a terminat jocul în double-double: 20 de puncte și 12 recuperări. Omologul său, Alperen Șengun, s-a remarcat cu 21 de puncte și 9 recuperări.

Ambele echipe vor evolua din nou marți, 6 septembrie. Turcia va da piept cu  Belgia de la ora 14:30, iar Georgia se va confrunta cu Bulgaria de la 20:00.

Grupa B:

Lituania – Germania (15:30): 107-109 (19-19, 22-27, 24-20, 24-23, 7-7, 11-13)

Un clasic instant pentru EuroBasket, capul de afiș al zilei a avut nevoie de două reprize suplimentare pentru a-și decide învingătoarea. Valanciunas a salvat Lituania cu șapte secunde rămase din timpul regulamentar, pentru ca Germania să rateze și în prima repriză de prelungiri încercarea care ar fi adus victoria. Scorul final a fost 109-107 pentru nemți, Butkevicius ratând tripla cu care Lituania putea obține primul succes și astfel balticii au 0-3, ceea ce reprezintă cel mai slab start din istoria participărilor lor la Campionatul European. Franz Wagner (32 de puncte, 8 recuperări, 4/7 de la 3 puncte, 36 index al eficienței) și Jonas Valanciunas (34 de puncte, 14 recuperări, 5 pase decisive, 45 index al eficienței) au fost cei mai buni jucători de pe parchet.

Lituania urmează să se dueleze cu Ungaria marți, 6 septembrie, de la ora 18.15, iar Germania va evolua tot atunci, dar de la 21.30 cu campioana europeană en-titre, Slovenia.

Slovenia – Bosnia (18:45): 93-97 (32-26, 20-23, 21-23, 20-25)

„Grupa morții” a oferit un nou meci extrem de echilibrat, încheiat cu un rezultat care complică foarte tare situația Lituaniei. Bosnia & Herțegovina a învins campioana europeană în exercițiu, Slovenia, cu 97-93 și are soarta calificării în propriile mâini. Lupta câștigată la nivelul recuperărilor (45-38) a ajutat Bosnia să-i producă Sloveniei prima înfrângere la EuroBasket din 2015 încoace, cifrele de la distanță fiind de asemenea excelente pentru învingători (50%). Josh Roberson (23 de puncte) și Dzanan Musa (22 de puncte) au fost principalii marcatori ai Bosniei, cu 10/18 împreună din spatele arcului de cerc, în timp ce Vlatko Cancar și Goran Dragic au adunat 22, respectiv 20 de puncte pentru Slovenia.

Următorul duel al Bosniei va fi cu Franța, marți (06.09) de la ora 15.30, iar acea seară în grupa B o să fie încheiată cu meciul Sloveniei în fața Germaniei (ora 21.30).

Franța – Ungaria (21:30): 78-74 (21-17, 21-22, 25-14, 11-21)

Franța a ajuns la două victorii consecutive la EuroBasket 2022, după startul cu stângul reprezentat de eșecul în fața Germaniei. Les Bleus s-au impus din postura de favoriți în duelul cu Ungaria cu scorul de 78-74, la capătul unei confruntări dominate cap-coadă. Francezii au preluat conducerea încă de la prima posesie și nu au mai cedat-o până la final. Cel mai mare avantaj s-a consemnat la capătul unui run din sfertul trei, după care cocoșii galici conduceau cu 65-50. Maghiarii s-au apropiat pe final, după un sfert patru foarte bun, dar nu au reușit să lovească decisiv, deși s-au apropiat la o singură posesie. Rudy Gobert s-a remarcat cu 15 puncte și 9 recuperări. Guerschon Yabusele a înscris și el 15 puncte, iar Adam Hanga a bifat 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive pentru maghiari.

Pentru francezi urmează marți un duel cu Bosnia, programat de la 15:30. Ungaria va da piept cu Lituania de la 18:15, în aceeași zi.