EuroBasket. Rezumatul zilei a șaptea a turneului final

Ziua de miercuri, 7 septembrie, a adus meciurile din etapa a cincea a grupelor A și B de la EuroBasket, organizate la Tbilisi și Koln. Aceste jocuri au fost ultimele înaintea fazei eliminatorii a turneului final.

Capul de afiș al zilei a fost ținut de duelul dintre Lituania și Bosnia, decisiv pentru locul patru în grupa B. Slovenia și Franța s-au duelat într-un derby între două favorite la trofeu, iar Turcia și Spania și-au disputat prima poziție în grupa A.

Grupa A:

Turcia – Spania (14:30): 69-72 (18-17, 16-21, 16-18, 19-16)

Spania și Turcia au oferit fanilor un duel extrem de echilibrat, cu multe schimbări de situație, cu faze spectaculoase, dar și cu greșeli provocate de lipsa de concentrare. Naționala iberică a dominat lupta la recuperare, reușind să obțină 19 recuperări ofensive, care i-au adus posesii și, implicit, puncte în plus. De partea cealaltă, otomanii au aruncat ceva mai bine atât din interiorul semicercului, cât și de la distanță. În cele din urmă, după un final tensionat, Spania s-a impus cu scorul de 72 la 69.

Toți jucătorii spanioli au reușit să puncteze, însă lideri au fost Willy Hernangomez (15 puncte, 7 recuperări) și Lorenzo Brown (11 puncte, 7 pase decisive, 2 recuperări, 2 intercepții). Din tabăra adversă s-au remarcat Cedi Osman (20 de puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive), Furkan Korkmaz (16 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive) și Alperen Sengun (14 puncte, 12 recuperări, 3 intercepții).

Datorită acestui rezultat, Spania încheie grupa A pe prima poziție, în timp ce Turcia ocupă locul secund.

Bulgaria – Belgia (17:15), 80-89 (19-20, 11-21, 30-25, 20-23)

Belgienii au putut câștiga un meci decisiv în grupa A și au obținut biletele pentru fazele eliminatorii, după 89-80 cu Bulgaria. Duelul a consemnat o trecere de la 11 puncte marcate de Bulgaria în sfertul secund, la 30 în sfertul al treilea. În ciuda unui avantaj de peste 10 puncte la pauză, Belgia a avut de tras în repriza secundă pentru a nu avea emoții și în cele din urmă selecționata lui Dario Gjergja va merge la Berlin.

Retin Obasohan (25 de puncte, 7 recuperări) și Emmanuel Lecomte (20 de puncte, 4 recuperări, 3 assist-uri) au fost principalii marcatori pentru Belgia. De la bulgari s-au remarcat Aleksandar Vezenkov (26 de puncte, 13 recuperări) și Dee Bost (18 puncte, 6 recuperări).

Georgia – Muntenegru (20:00): 73-81 (19-21, 16-20, 17-17, 21-23)

Un duel tensionat a închis grupa de la Tbilisi, Muntenegru fiind naționala care a obținut calificarea în optimi după succesul cu 81-73. Ex-iugoslavii și-au ținut adversara la sub 20 de puncte marcate de fiecare dată cu excepția ultimului sfert și au controlat lupta la recuperări, dar și la reușitele din paint. Georgia, una dintre gazdele EuroBasket 2022 părăsește astfel întrecerea încă din faza grupelor, iar Muntenegru se va muta la Berlin pentru următoarele zile.

Igor Drobnjak (22 de puncte, 9/13 din acțiune) și Kendrick Perry (17 puncte, 9 assist-uri) au condus ofensiva muntenegreană. Thad McFadden (16 puncte) și Alexander Mamukelashvili (15 puncte, 10 recuperări) au fost principalii marcatori ai Georgiei.

Grupa B:

Lituania – Bosnia (15:30): 87-70 (28-28, 28-14, 19-17, 12-11)

Chiar dacă Bosnia a avut multe momente bune la acest Campionat European, Lituania nu a avut probleme în fața naționalei balcanice. După un prim sfert echilibrat, balticii au dominat jocul, au evoluat cu multă încredere, în timp ce adversarilor nu le-a mai funcționat nimic în ofensivă. Jonas Valanciunas a reușit un nou double-double (13 puncte, 15 recuperări), iar Marius Grigonis s-a remarcat cu 16 puncte și 6 recuperări. De partea cealaltă, Dzanan Musa a terminat cu 22 de puncte și 5 pase decisive, în timp ce Jusuf Nurkic a adunat 15 puncte și 5 recuperări.

Așadar, Lituania obține calificarea în optimile de finală ale EuroBasket 2022, alăturându-se Germaniei, Sloveniei și Franței.

Franța – Slovenia (18:15): 82-88 (19-20, 21-24, 24-20, 18-24)

Cu mari emoții, Slovenia a obținut a patra victorie la EuroBasket, după un duel excelent cu Franța, încheiat cu scorul de . Conduși de un Luka Doncic extraordinar, cu 27 de puncte în prima jumătate, elevii lui Aleksander Sekulic au câștigat primele 20 de minute cu 44-40. Les Bleus au revenit în cel de-al treilea parțial și au egalat la 64, pentru a ne pune în fața unui sfert patru de poveste.  Slovenia s-a distanțat repede în double-digits, dar adversarii lor au avut un run exceptional de 12-2 și au egalat cu două minute înainte de final. Goran Dragic a ieșit la rampă și a decis confruntarea cu câteva faze importante. Luka Doncic a avut un joc monstrous și a terminat cu 47 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive. De cealaltă parte, Rudy Gobert și Evan Fournier au avut 19, respective 15 puncte.

Slovenia și-a asigurat primul loc în grupa B de la EuroBasket și va juca cu Belgia sau Muntenegru în optimi, în timp ce Franța este sigură de locul trei și se va confrunta cu Turcia în prima fază eliminatorie.

Ungaria – Germania (21:30): 71-106 (19-22, 20-32, 19-27, 13-25)

Germania a terminat grupa B de la EuroBasket cu un succes categoric, în fața naționalei Ungariei. Scorul a fost 106-71, iar maghiarii rămân fără vreun succes în meciurile organizate la Koln. Partida a fost dominată de la un capăt la altul de gazde, în ciuda unui debut echilibrat de meci. Balanța s-a înclinat începând cu al doilea sfert. Nemții au reușit să câștige ultimele 30 de minute la 32 de puncte și au încheiat grupa pe locul doi, în spatele Sloveniei. Adversara din sferturi va fi Muntenegru. Christian Sengfelder a fost cel mai bun om al meciului și a înscris 22 de puncte, urmat de Maodo Lo cu 21. Zoltan Perl s-a remarcat în tabăra adversă cu 15 puncte.