EuroCup: Bursaspor și Valencia completează tabloul semifinalelor

Valencia Basket și Frutti Extra Bursaspor au ajuns în semifinalele EuroCup, ediția 2021-2022, după ce au trecut de Boulogne Metropolitans 92 respectiv Cedevita Olimpija Ljubljana în sferturile de finală. Meciurile din penultimul act al competiției au loc în perioada 3-4 mai.

Bursaspor a evoluat în deplasare în sferturi, conducând în Slovenia cu 50-36 la pauza întâlnirii, după un prim sfert foarte echilibrat, desprinderea venind pe parcursul parțialului al doilea. Turcii au rămas constant la o diferență formată din două cifre în primele minute de la reluare (57-42), Cedevita Olimpija reducând până la 60-55 și apoi a venit la 67-64 la intrarea în sfertul decisiv. Slovenii s-au apropiat la un singur punct, dar Bursaspor a pus apoi trei posesii între (83-75), meciul terminându-se cu 85-83 în favoarea turcilor.

Derek Needham a încheiat cu 20 de puncte și 5 recuperări pentru Bursaspor, alți patru jucători fiind în double digits de la reprezentanta Turciei, în vreme ce Yogi Ferrell a contribuit cu 20 de puncte, 5 recuperări și 5 assist-uri pentru Cedevita Olimpija Ljubljana.

În ultimul meci din faza sferturilor, Valencia a trecut pe teren propriu de Boulogne Metropolitans 92, într-un duel în care ibericii au fost aproape să marcheze 100 de puncte. Valencia a câștigat fiecare sfert al întâlnirii, ajungându-se pentru prima dată la +10 între pe parcursul sfertului doi (39-28), perioadă în care spaniolii au avut cel mult 16 puncte în față, 52-36. Oaspeții au putut să reducă până la -6 în restul întâlnirii, Valencia impunându-se cu 98-85 la final.

Jasiel Rivero a terminat cu 21 de puncte pentru Valencia, Bojan Dubljevic (16 puncte, 13 recuperări) și Martin Hermannsson (14 puncte, 11 assist-uri) fiind în double-double, iar Will Cummings a contribuit cu 31 de puncte și 4 recuperări pentru învinși.

În semifinale vor fi următoarele confruntări: MoraBanc Andorra - Frutti Extra Bursaspor (3 mai, ora 21.00) și Valencia Basket - Virtus Bologna (4 mai, ora 21.30). Finala acestui sezon de EuroCup va avea loc pe 11 mai.

*foto: euroleaguebasketball.net