Corona Brașov se impune la exact o lună de la ultimul succes în toate competițiile
12 ore în urmăCSM Oradea își continuă parcursul perfect din campionatul României
13 ore în urmăCSU Sibiu o învinge din nou pe CSM Galați, pentru a doua oară în trei zile
14 ore în urmăCornelius Hudson a semnat cu Porto, la mai puțin de o lună după despărțirea de Vâlcea
19 ore în urmăDenis Bădălău, capac à la LeBron James în al treilea start în NCAA. VIDEO
19 ore în urmăULEB a făcut câteva precizări cu privire la noul format al EuroCup, competiție în care România va fi reprezentată de către CSU Asesoft Ploiești. Tragerea la sorți a grupelor va avea loc pe 5 octombrie anul curent, adică într-o zi de sâmbătă, după încheirea turneului preliminar al Euroligii masculine. Extragerea va avea loc la Museu Olímpic i de l'Esport Joan Antoni Samaranch din Barcelona.
Cele 48 de echipe înscris, provin din 22 de țări ale Europei. Acestea vor fi repartizate în opt grupe de câte șase echipe fiecare. Se va juca în dublă manșă, astfel încât fiecare participantă are garantate cel puțin zece meciuri. Repartizarea echipelor în grupele primei faze se va face pe criterii geografice. Nu au fost anunțate până la această oră urnele.
Sezonul demarează pe data de 15 octombrie 2013. Prima fază se încheie pe 18 decembrie anul curent.
Primele trei clasate în fiecare grupă se califică în faza a doua. Rezultă, așadar, 24 de echipe calificate, la care se vor adăuga cele opt echipe eliminate din sezonul regulat al Euroligii masculine.
Faza a doua se joacă în sistem grupe: opt de câte patru echipe fiecare. Această fază demarează pe 8 ianuarie 2014 și se încheie pe 5 martie. Primele două clasate în fiecare grupă se califică mai departe.
Cele 16 echipe care supraviețuiesc celor două faze ale grupelor vor juca în optimile de finală ale competiției. Din acest punct de joacă în sistem direct eliminatoriu, cu dueluri în dublă manșă. Finala se joacă tot în sistem tur-retur, pe 1 și 7 mai 2014.
U-BT Cluj-Napoca o învinge pe Baxi Manresa, după un meci controlat de la un...
Victorie fără emoții pentru U-BT Cluj împotriva lui Studentski Centar
Mihai Silvășan: „Sunt extrem de fericit și mândru de această victorie. Și-a...
Victorie fără emoții pentru U-BT Cluj împotriva lui Studentski Centar
U-BT Cluj-Napoca o învinge pe Baxi Manresa, după un meci controlat de la un...
Mihai Silvășan: „O echipă competitivă, care va veni aici să-și vândă scump...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!