EuroCup - Echipa lui Vlad Moldoveanu obține o victorie extrem de importantă

08.02.2012

Succes extrem de important pentru Benetton Treviso în EuroCup. Italienii au depășit pe Lokomotiv Kuban Krasnodar cu scorul de 87-76 în cadrul etapei a 4-a din faza a doua a competiției. Meciul a avut loc marți (07.02), la Palaverde.

Elevii lui Sasha Djordjevic au construit un avantaj de opt lungimi pe tabela de marcaj, dar vizitatorii au revenit pe parcursul sfertului al doilea și au strâns la două puncte. Echilibrul s-a menținut și în sfertul 3, însă ultimele zece minute de joc au fost la discreția lui Benetton care a triumfat pentru a doua oară în decurs de o săptămână împotriva finalistei ediției precedente a FIBA EuroChallenge.

Jeff Vigiano a avut 17 puncte, iar Sani Becirovic și Jobey Thomas au adăugat câte 13 puncte pentru învingători.

Vlad Moldoveanu a petrecut 16 minute pe parchet, perioadă în care a avut 1/3 la trei puncte, 1/1 la două puncte pentru un total de 5 puncte. El a adăugat 2 recuperări și o intercepție cu două posesii pierdute cu două faulturi comise și unul suferit pentru un indice de 3 la eficiență.

De cealaltă parte Ali Traore a avut 26 puncte și 9 recuperări cu 4 posesii pierdute, iar Jeremiah Massey a terminat cu 14 puncte, 5 recuperări dar și 6 posesii pierdute.

Benetton Treviso bifează a 3-a victorie în faza a doua a competiției dintr-un total de patur meciuri jucate. Italienii se află la egalitate de puncte cu Lietuvos Rytas Vilnius. În schimb, Lokomotiv Kuban are 2-2 la general. Astfel, în eventualitatea în care Treviso și Kuban termină la egalitate avantajul va fi de partea italienilor care au câștigat ambele partide directe. Meciul tur s-a încheiat cu scorul de 71-70 în favoarea lui Benetton.