Stiri

EuroCup - Faza a doua, etapa a 5-a - MVP: Walter Hodge

Adrian Micinic

Adrian Micinic
15.02.2013

Walter Hodge, component al formației poloneze Stelmet Zielona Gora, a fost desemnat MVP al etapei a 5-a în faza a doua în grupele EuroCup - ediția 2012/13. El și-a ajutat echipa să învingă la Sevilla, scor 85-81, într-un meci cu Cajasol din localitate.

În 36 minute de joc, Hodge a avut 9/14 la aruncările de două puncte, 2/4 la trei puncte și 7/8 la linia de pedeapsă pentru un total de 31 puncte. El a adăugat 5 pase decisive, 3 recuperări, 3 intercepții și a pierdut posesia mingii o dată pentru un coeficient de 42 la eficiență. La acest indice a contribuit și faptul că americanul a obținut 12 faulturi.

Hodge a jucat 11 partide în actuala ediție EuroCup și are medii de 20.5 puncte, 5.0 pase decisive, 1.9 recuperări, 1.3 intercepții și 2.7 posesii pierdute, pentru un coeficient de 20.9 la eficiență. El are procentaje de 52% la două puncte, 50% la trei puncte și 82% la linia de pedeapsă.

Americanul măsoară 1.82 metri și evoluează pe poziția 1. A jucat la nivel universitar pentru Florida, iar după absolvire a jucat pentru Santurce (Puerto Rico) și de aproximativ un an este legitimat la Zielona Gora.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!