Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Champions League
12 ore în urmăUn fost antrenor din NBA va ocupa funcția de analist sportiv la ESPN
13 ore în urmăAscensiunea și declinul lui Banvit Bandirma, prin ochii fostului manager general, Turgay Zeytingöz
15 ore în urmăTurcia a pierdut aurul, dar a câștigat la audiențe. Câți oameni au urmărit cele două finale de la EuroBasket
16 ore în urmăSepsi-SIC, spulberată de Galatasaray în calificările pentru Euroligă
1 zi în urmăFaza optimilor de finală din cadrul EuroCup s-a încheiat după ce marți și miercuri, 11-12 martie, s-au desfășurat cele 8 meciuri din manșa retur a acestei faze a competiției. Două dintre fostele adversare ale campioanei en-titre din România în EuroCup, Hapoel Migdal Jerusalem și Khimki Moscova, au fost prezente în această fază a competiției, însă doar israelienii au reușit să avanseze în sferturile de finală.
Redăm mai jos rezultatele consemnate în manșa retur din cadrul optimilor de finală, dar și scorul general înregistrat în urma celor două partide:
Marți, 11 martie:
JSF Nanterre vs. Budivelnik Kiev 71-76 (153-162)
Alba Berlin vs. Dinamo Banco di Sardegna Sassari 96-93 (187-176)
Miercuri, 12 martie:
Aykon TED Ankara Kolejliler vs. Khimik Yuzhne 72-60 (143-135)
Khimki Moscova Region vs. Valencia Basket Club 97-82 (156-157)
Nizhny Novgorod vs. Besiktas Integral Forex Istanbul 95-71 (166-159)
Hapoel Migdal Jerusalem vs. Ratiopharm Ulm 81-65 (168-154)
Unics Kazan vs. CEZ Basketball Nymburk 76-59 (167-117)
Lietuvos Rytas Vilnius vs. Steaua Roșie Belgrad 82-80 (164-168)
Mai jos puteți vizualiza duelurile din cadrul sferturilor de finală ale EuroCup:
Hapoel Migdal Jerusalem - Nizhny Novgorod
Budivelnik Kiev - Steaua Roșie Belgrad
Aykon TED Ankara Kolejliler - Unics Kazan
Valencia Basket Club - Alba Berlin
Prima manșă a sferturilor de finală se va desfășura în perioada 17-18 martie, în timp ce returul se va juca 25-26 martie.
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
Pentru a doua oară în istorie, Germania devine campioana europeană la basch...
Ergin Ataman consideră că Giannis Antetokounmpo nu este un jucător dificil...
Grecia a obținut medalia de bronz la Campionatul European din 2025
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
EuroBasket 2025. Echipa ideală a semifinalelor de la Riga
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!