CS Vâlcea a bifat al patrulea succes consecutiv în meciurile directe cu FC Argeș Pitești
1 zi în urmăRasta Vechta, la un pas de victorie împotriva unei echipe de Euroligă
1 zi în urmă500 de meciuri și 16 ani pe bancă: povestea celor mai longevivi antrenori din baschetul românesc
1 zi în urmăCristian Achim: „Suntem într-o perioadă foarte grea”
1 zi în urmăSaulius Kulvietis, la cea mai bună prestație în echipamentul lui U-BT
1 zi în urmă
Ratiopharm Ulm a depășit pe UXUE Bilbao, scor 85-81, în primul meci din playoff-ul EuroCup - ediția 2012/13. Partida a avut loc în cursul serii de marți (05.03), în Germania.
Bascii au realizat un parțial de 14-0 în încheierea primului sfert grație căruia s-au desprins la peste zece lungimi și păreau capabili să controleze jocul. Lucrurile s-au desfășurat în alte condiții din sfertul al doilea. Ulm a câștigat următoarele trei secvențe. La jumătatea meciului scorul era de 45-42 în favoarea lui Bilbao, însă la intrarea în sfertul decisiv Ulm conducea cu scorul de 60-58. În actul decisiv ambele echipe au punctat generos, meciul terminându-se cu scorul de 85-81.
John Bryant a avut 30 puncte și 7 recuperări, Allan Ray a adăugat 13 puncte, Per Guenther a terminat cu 10 puncte și 7 pase decisive, iar Keaton Nankivil a totalizat 10 puncte și 8 recuperări pentru Ulm.
În replică, Kostas Vasiliadis a strâns 21 puncte, Alex Mumbru a avut 13 puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări, iar Lamont Hamilton și Axel Hervelle au avut câte 13 puncte și 6 recuperări fiecare în contul lui Bilbao.
Jocul retur este programat săptămâna viitoare, în Spania.
Celelalte trei meciuri ale manșei inaugurale din playoff-ul EuroCup sunt programate pentru miercuri (06.03), după următorul program:

CET - Ora Europei Centrale (+1 pentru ora României)
Programul transmisiunilor baschetbalistice poate fi consultat AICI
U-BT Cluj-Napoca o învinge clar pe Borac Cacak
Cedevita Olimpija Ljubljana o învinge pentru a treia oară la rând pe U-BT C...
Mihai Silvășan: „Următoarele meciuri cu siguranță cu acest lot le vom abord...
U-BT Cluj-Napoca o învinge clar pe Borac Cacak
Victorie la limită pentru CSM Oradea împotriva lui AEK Larnaca
Cedevita Olimpija Ljubljana o învinge pentru a treia oară la rând pe U-BT C...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!