EuroCup - Victorie preţioasă pentru Moldoveanu

Adrian Micinic

31.01.2012

Benetton Treviso a obţinut un succes extrem de important în faza a doua din EuroCup. Echipa lui Vlad Moldoveanu a dispus, în deplasare, de Lokomotiv Kuban Krasnodar cu scorul de 71-70. Scor pe sferturi: 14-21, 22-22, 19-10, 16-17.

Compatriotul nostru a petrecut 20 minute pe parchet, perioadă în care a avut 3/4 la aruncările de două puncte şi 2/6 la aruncările din afara semicercului pentru un total de 12 puncte. Moldoveanu, desemnat cel mai bun jucător român care a evoluat în străinătate pe anul 2011, a bifat 5 recuperări şi a comis două greşeli personale pentru un coeficient de 10 la eficienţă.

Jobey Thomas a reuşit 22 puncte pentru învingători, incluzând coşul de trei puncte decisiv, transformat cu patru secunde înaintea epuizării timpului de joc efectiv. În replică, Ali Traore a avut 22 puncte şi 8 recuperări pentru Lokomotiv.

Victoria este cu atât mai preţioasă cu cât Lokomotiv Kuban era neînvinsă în faza a doua a competiţiei. Benetton are două victorii şi o înfrângere în acest moment, asemenea ruşilor. În celălalt meci al grupei din runda a 3-a, Lietuvos Rytas primeşte vizita echipei germane Alba Berlin.