EuroCup Women. Declarații după a 2-a înfrângere al lui Sepsi Sf. Gheorghe

Ciprian Petcuț

14.11.2013

Reprezentativa României în FIBA EuroCup Women, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a pierdut partida disputată în Belarus. Covăsnencele au fost învinse cu scorul final 65-97 de formația Horizont Minsk în etapa a 2-a din grupa C.

După demiterea antrenorului Déri Csaba în urma rezultatelor slabe din acest debut de sezon, iar functia de interimar este asigurată de secundul Nemes Áron. Acesta a debutat ca principal cu o înfrângere destul de drastică, venită mai ales după un sfert 3 catastrofal.

"Ne-am așteptat la un meci foarte greu, și așa a și fost. Am fost pregătiți să jucăm dur în apărare, iar acest lucru l-am reușit în primul sfert. Dar în ofensivă am stat destul de prost, și eu sunt sigur că daca ne mergea atunci diferența ar fi fost mai mică." a declarat Nemes Áron pentru fibaeurope.com

Extrema bosniacă Lejla Bejtic de la Sf. Gheorghe a acumulat 12 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă împotriva lui Minsk. Aceasta a declarat următoarele după finalul partidei:

"Am încercat să jucăm tare în apărare, dar nu am putut. Astăzi adversarul a fost mai puternic." a completat Bejtic pentru sursa citată mai sus