Euroligă: Bayern Munchen și AS Monaco au trimis seriile în meci decisiv. Video

Bayern Munchen și AS Monaco au putut câștiga meciul patru în seriile cu FC Barcelona, respectiv Olympiacos Pireu și ultimele două calificate în Final Four-ul Euroligii se vor cunoaște săptămâna viitoare.

Bayern a făcut un joc defensiv excelent în duelul de pe teren propriu cu Barcelona, numărul maxim de puncte încasat pe parcursul unui sfert fiind 18. Nemții au condus în mare parte din sfertul de debut și aveau 18-12, apoi și-au format un avantaj din două cifre (29-17) și au ținut-o pe Barca la 25 de puncte marcate în prima repriză. Ofensiva catalanilor nu a mers mai bine nici la reluare, Barcelona având doar 8 puncte marcate pe tot parcursul sfertului trei și Bayern conducea la un moment dat cu 50-31, diferența scăzând în ultimul parțial, când nemții au reușit să pună doar 9 puncte pe tabelă, în cele din urmă câștigând cu 59-52.

Nick Weiler-Babb a contribuit cu 12 puncte, 8 recuperări și 4 assist-uri pentru Bayern, iar Alex Abrines a terminat cu 12 puncte și 3 recuperări din tabăra Barcelonei. Barca și-a egalat cea mai slabă prestație ofensivă din istorie în Euroligă, devenind însă formația spaniolă cu cele mai puține puncte marcate într-un meci de playoff.

Meciul decisiv se va juca pe terenul Barcelonei, pe 3 mai, de la ora 21.00.

În celălalt meci al serii, AS Monaco și Olympiacos Pireu s-au aflat la egalitate după sfertul inaugural (19-19), avantajul fiind apoi de partea grecilor la pauză, 42-38. Olympiacos a avut cel mult +11 în față, diferență de la care monegascii au revenit și conduceau la intrarea în decisiv, 65-61. AS Monaco a mers la 70-61 în primele minute din sfertul patru, de unde cu un run de 10-0 Olympiacos a întors situația și s-a mers cap la cap ulterior, coșul victoriei marcându-l Bacon pentru Monaco, 78-77, Sloukas ratând tripla cu care o putea trimite pe Olympiacos în Final Four.

Dwayne Bacon a avut 21 de puncte și 4 pase decisive pentru învingători, iar Kostas Sloukas a adunat 19 puncte (3/4 de la distanță) pentru Olympiacos.

Decisivul în această serie se joacă pe 4 mai, de la ora 21.30, în Grecia.

*foto: euroleaguebasketball.net