Debut impresionant pentru Nikola Vucevic la Boston Celtics
20 minute în urmăKristaps Porzingis, menționat de mai multe ori în „Epstein Files”
3 ore în urmăCu ce s-a ales până la urmă Dallas Mavericks, după ce a renunțat la Luka Doncic
3 ore în urmăSteaua București câștigă categoric duelul cu CSM Târgu Mureș din prologul etapei
4 ore în urmăMihai Silvășan: „Învingătorii au obstacole, dar știu cum să privească înainte”
1 zi în urmă
Emma Meesseman, MVP-ul Campionatului European de baschet feminin rezervat junioarelor (U18) din anul 2011, eveniment desfășurat la Oradea, și cea mai bună tânără jucătoare a Europei în același ani, a semnat un contract de joc cu Spartak Moscova Vidnoje. Sportiva ce a împlinit de curând 19 ani se află la primul angajament în afara granițelor Belgiei.
După câștigarea titlului continental la categoria U18 feminin, alături de reprezentativa Belgiei, Emma a participat în FIBA EuroCup Women, unde a depășit sezonul regulat alături de Lotto Young Cats, o echipă formată din jucătoare belgiene cu vârste sub 25 de ani. De asemenea, în competiția internă, Meesseman a devenit campioană națională în premieră, alături de echipa unde s-a format, Blue Cats Ieper.
Prin contractul semnat cu Spartak Moscova, Meesseman face un pas extrem de important către elita baschetului continental la nivel feminin. Din câte se pare angajamentul este avantajos întrucât Emma a semnat un contract pe termen lung, iar înțelegerea îi permite jucătoarei să-și finalizeze studiile înainte de a se dedica complet meseriei de baschetbalistă profesionistă.
Spartak Moscova Vidnoje a participat la turneul final al Euroligii feminine de la Istanbul, unde s-a clasat pe locul al 6-lea. Vicecampioana în exercițiu a Rusiei a cucerit, de-a lungul timpului, titul continental de patru ori.
Înainte să facă joncțiunea cu echipa din capitala Rusiei, sportiva originară din localitatea Ieper va încerca să ajute naționala Belgiei, pregătită de către Benny Mertens, să se califice la EuroBasket Women 2013. Belgia face parte dintr-o grupă cu Slovenia, Slovacia, Lituania și Olanda.
Meesseman s-a născut pe 13 mai 1993. Ea măsoară 1.92 metri, evoluează pe postul de pivot.
U-BT Cluj-Napoca are parte de primul „do or die” al sezonului
U-BT Cluj, învinsă de Hapoel Ierusalim după o repriză de prelungiri
Kris Richard l-a egalat pe cel mai bun marcator din istoria FIBA Europe Cup
U-BT Cluj, învinsă de Hapoel Ierusalim după o repriză de prelungiri
Slask Wroclaw a reușit una dintre marile surprize ale începutului de an în...
Kris Richard l-a egalat pe cel mai bun marcator din istoria FIBA Europe Cup
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!