Euroliga feminină - Șoc în Grupa A. Vici Aistes învinge principala favorită

08.12.2011

Vici Aistes Kaunas a produs surpriza săptămânii în sezonul regulat al Euroligii feminine. Balticele au marcat un coș de trei puncte la expirarea timpului de joc efectiv pentru a se impune cu scorul de 73-72 în fața lui Ros Casares Valencia. Meciul a avut loc miercuri (07.12), în Lituania.

Gazdele au construit un avantaj de nouă lungimi, scor 39-30, pe parcursul primelor 20 minute de joc, însă Valencia, cotată cu prima șansă atât în acest meci cât și la câștigarea Euroligii în acest sezon competițional, a replicat cu un parțial de 25-12 în sfertul al 3-lea, pentru a prelua conducerea și a instaura o situație de normalitate. Totuși, Vici Aistes nu a renunțat și a revenit în joc, impunându-se datorită coșului din ultima secundă, semnat Rima Valentiene (foto).

Tatsiana Likhtarovich a avut 17 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive pentru formația învingătoare. În replică, Ann Wauters a avut 18 puncte, 5 recuperări pentru Valencia.

În urma acestui rezultat, Valencia are șapte victorii și două înfrângeri dar se menține pe primul loc, iar Vici Aistes înregistrează a 2-a victorie stagională ocupând poziția a 6-a în Grupa A.