FC Argeș Pitești renunță și la Zach Smith
1 oră în urmăU-BT Cluj-Napoca va evolua pentru al treilea an consecutiv în faza eliminatorie din BKT EuroCup
1 oră în urmăFoto. Omagiu adus lui Bryce Jones înaintea startului duelului dintre U-BT și Aris
2 ore în urmăGalerie Foto. U-BT Cluj-Napoca luptă cu Aris Salonic pentru un loc în faza eliminatorie din EuroCup
3 ore în urmăDan Ioan și Tudor Gîrbea au prefațat duelul cu SYNTAINICS MBC din ENBL
12 ore în urmăTina Charles (foto,la minge) și-a pus amprenta asupra confruntării dintre Bourges Basket și Galatasaray Medical Park Istanbul, contând pentru etapa a 6-a în sezonul regulat al Euroligii feminine de baschet - ediția 2011/12. Meciul desfășurat în Hexagn s-a încheiat cu scorul de 66-65 în favoarea vizitatoarelor.
Sportiva originară din Statele Unite ale Americii a transformat două aruncări libere cu trei secunde înaintea expirării timpului de joc efectiv pentru a stabili rezultatul final, unul care o menține pe Galatasaray cu un bilanț perfect în cea mai prestigioasă competiție pe bătrânul continent în sportul cu mingea la coș feminin. De asemenea, Tina a marcat șase din ultimele zece puncte ale echipei sale.
La terminarea partidei Charles a avut 25 puncte (10/19 din acțiune, 5/5 la libere), 18 recuperări (zece ofensive) și o intercepție cu trei faulturi comise și patru suferite pentru un indice de 32 la eficiență.
Ea a fost secondată de către Diana Taurasi, autoare a 17 puncte, respectiv Alba Torrens - 12 puncte, 5 recuperări.
În replică, Cathernie Joens a avut 25 puncte și 6 recuperări pentru campioana în exercițiu a Franței.
Într-un alt meci important din Grupa A, în sezonul regulat al Euroligii feminine, Ros Casares Valencia a depășit pe UMMC Ekaterinburg cu scorul de 60-52.
Formația iberică a evitat al doilea eșec consecutiv în propriul fief prin intermediul unui 21-2 înregistrat pe parcursul ultimelor nouă minute de joc efectiv.
Belgianca Ann Wauters a avut 17 puncte, 8 recuperări, iar Sancho Lyttle a totalizat 12 puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive și 2 capace pentru formația gazdă. În replică, Yelena Leuchanka a avut 12 puncte și 7 recuperări.
În urma acestor rezultate, Galatasaray rămâne în fruntea grupei cu șase victorii și nicio înfrângere. Ros Casares Valencia a adunat cinci victorii, iar UMMC EKaterinburg rămâne cu patru succese, bifând al doilea eșec. Pe locul 4 se situează Bourges Bakset, cu două victorii și patru înfrângeri.
Foto: www.fibaeurope.com
U-BT Cluj-Napoca trece de Borac Cacak pentru a întrerupe seria de cinci eșe...
U-BT Cluj-Napoca are parte de primul „do or die” al sezonului
Programul meciurilor lui U-BT Cluj în Top 8 din Liga Adriatică
Programul meciurilor lui U-BT Cluj în Top 8 din Liga Adriatică
Mihai Silvășan, după ultimul meci din sezonul regulat din Liga Adriatică: „...
U-BT Cluj-Napoca va evolua pentru al treilea an consecutiv în faza eliminat...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!