Cedevita Olimpija a înregistrat a treia înfrângere din ultimele patru meciuri, înaintea duelului cu U-BT Cluj
3 ore în urmăCâți spectatori au fost prezenți la meciul dintre U-BT Cluj și Dubai Basketball
4 ore în urmăJurica Golemac: „Cluj are un ritm foarte ridicat și mulți baschetbaliști foarte buni în atac”
4 ore în urmăDzanan Musa a revenit în acțiune la Cluj-Napoca, după trei luni de absență
7 ore în urmăSCM Timișoara, expertă a meciurilor de pe teren propriu
8 ore în urmă
Fenerbahce Istanbul și-a apărat avantajul terenului propriu în în duelul cu Baskonia Vitoria Gasteiz. Echipa lui ZeljkoObradovic a reușit să câștige ambele confruntări de la Ulker Sports and Event Arena cu formația iberică și s-a desprins astfel la 2-0 la general.
Meciul doi de la Istanbul a fost unul spectaculos și în același timp și echilibrat. Diferența dintre cele două formații nu a fost mai mare de 10 puncte între cele două combatante pe toată durată jocului. Pe final de meci Fenerbahce a arătat de ce este campioana în exercițiu. Rodrigue Beaubois și-a adus echipa la patru puncte în spate. Wanamaker și Melli au răspuns perfect pentru gazde și au dus scorul la 91-82 cu un minut și jumătate rămas de joc. Beaubois nu au fost de acord cu deznodământul partidei și a marcat 5 puncte la rând. Sloukas a comis un turnover pe final însă același Rodrigue Beaubois a ratat tripla prin care își putea aduce echipa la o lungime distanță de Fenerbahce. Sloukas avea să închidă meciul de la linia de libere, 95-89.
Brad Wanamaker a fost cel mai bun jucător al partidei cu 19 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. Jan Vesely a adăugat 16 puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Nikola Kalinic a adăugat 11 puncte, iar Nicolo Melli și Luigi Datome au marcat fiecare câte 10 puncte.
Matt Janning a fost cel mai bun marcator de la oaspeți cu 17 puncte plus 2 recuperări și o pasă decisivă. Vincent Poirier a totalizat 14 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Tornike Shengelia a contribuit cu 12 puncte, 5 pase decisive și 3 recuperări. Beaubois, Voigtmann și Timma au marcat fiecare câte 11 puncte.
În primul meci Fenerbahce s-a impus cu scorul de 82-73. Seria se mută acum în Spania cu scorul de 2-0 la general pentru campioana en-titre. Meciul 3 este programat marți, 24 aprilie.
foto: euroleague.net
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Mihai Silvășan, după înfrângerea cu Dubai: „Cred că am fost aproape în cea...
U-BT Cluj-Napoca, aleasă de managerii generali din EuroCup drept cea mai sp...
CSM Oradea trece de Cedevita Zagreb pentru prima victorie în Top 16 din Eur...
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Mihai Silvășan: „Este cea mai bună echipă care a venit să joace într-un mec...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!