CSM Târgu Jiu se califică fără probleme în șaisprezecimile Cupei României
3 ore în urmăPentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Europe Cup
3 ore în urmăMihai Silvășan: „Trebuie să încercăm să fim cea mai bună variantă a noastră”
4 ore în urmăU-BT Cluj-Napoca și CSO Voluntari se duelează pentru Supercupa României la Brașov
5 ore în urmăCSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminariilor din Champions League
7 ore în urmăCSKA Moscova este cea de-a doua echipă calificată la turneul final al Euroligii masculine de baschet - ediția 2013. Trupa antrenată de către Ettore Messina a învins la Vitoria, scor 94-85, pe Caja Laboral din localitate. Astfel, seria s-a sfârșit cu scorul general de 3-1.
Rușii s-au instalat la conducere de la început, însă Caja Laboral a oferit o replică solidă pe tot parcursul primei reprize. Astfel, la jumătatea meciului tabela de marcaj indica scorul de 36-34 în favoarea lui CSKA. Oaspeții au fost mai inspirați în debutul reprizei a doua marcând foarte mult și desprinzându-se la peste zece lungimi, scor 67-54, înregistrat la intrarea în secvența decisivă. Pe final gazdele au revenit, dar nu cu reușit să se apropie la mai puțin de cinci lungimi.
De notat că în repriza a doua Andres Nocioni a fost sancționat cu un fault tehnic și apoi cu o greșeală antisportivă fiind și descalificat pentru cinci greșeli personale. La rândul său, Fernando San Emeterio a fost sancționat cu un tehnic. De asemenea, antrenorul Zan Tabak a fost sancționat cu fault tehnic. Nocioni, Pleiss și Lampe au fost descalificați de la basci. De cealaltă parte nicio măsură disciplinară atât de drastică și niciun jucător descalificat. Raportul liberelor executate: 20-36! Cel al faulturilor comise: 27-20.
Victor Khryapa a avut 19 puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive, Nenad Krstic a adăugat 19 puncte, 5 recuperări, Sonny Weems a terminat cu 19 puncte, iar Milos Teodosic a terminat cu 13 puncte pentru învingători.
De cealaltă parte, Fabien Causeur a avut 19 puncte, Thomas Heurtel a adăugat 17 puncte, iar Fernando San Emeterio a terminat cu 15 puncte, 5 recuperări pentru Caja Laboral.
CSKA se califică pentru turneul final de la Londra. În semifinale va întâlni câștigătoarea seriei dintre Olympiacos Pireu și Anadolu Efes Istanbul.
Foto: euroleague.net
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
Pentru a doua oară în istorie, Germania devine campioana europeană la basch...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Pentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Eu...
Grecia a obținut medalia de bronz la Campionatul European din 2025
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!