Euroliga masculină - CSKA se impune și mai are nevoie de o victorie pentru a se califica la turneul final

Adrian Micinic

23.03.2012

CSKA Moscova a învins pe Gescrap Bilbao cu scorul de 79-60, în Meciul 2 al seriei pe care o dispută în sferturile de finală ale Euroligii masculine de baschet - ediția 2011/12. Meciul a avut loc în cursul serii de vineri în capitala Rusiei și a fost oferit în transmisiune directă pe DigiSport 2.

Ofensiva ex-sovieticilor a funcționat la fel de bine cum s-a întâmplat în partida inaugurală a seriei și cum se altfel CSKA și-a obișnuit fanii în acest sezon competițional. Pe fondul acestui joc rușii au construit un avantaj de 11 lungimi în prima secvență. Totuși, Bilbao nu a renunțat la luptă și a izbutit 20 de minute foarte bune. În această perioadă bascii au avut o prezență foarte bună din punct de vedere defensiv, dar în ultimele zece minute au cedat.

Reprezentanta Spaniei a înscris doar opt puncte în secvența decisivă lucru care a pecetluit soarta partidei. În schimb, CSKA a jucat foarte bine în această perioadă și s-a desprins la 19 lungimi până la terminarea jocului. Această desprindere a fost posibilă și datorită superiorității gazdelor la recuperări (45-30). Amfitrionii au avut 14 recuperări ofensive, în vreme ce vicecampioana Spaniei a avut doar 3.

Andrei Kirilenko a avut 20 puncte și 12 recuperări, Milos Teodosic a adăugat 18 puncte, 9 pase decisive și 7 recuperări, iar Viktor Khryapa a terminat cu 13 puncte și 7 pase decisive pentru CSKA. În replică, Raul Lopez a avut 13 puncte, Aaron Jackson a adăugat 12 puncte, iar Alex Mumbru a terminat cu 3 puncte, 5 recuperări și 10 pase decisive.

CSKA Moscova are 2-0 la general și se califică la turneul final al Euroligii dacă câștigă o dată în următoarele trei partide. Seria se mută la Bilbao pentru Meciul 3 și eventualul joc al 4-lea.