Stiri

Euroliga masculină - Etapa 5 - MVP: Justin Dentmon

Adrian Micinic

Adrian Micinic
17.11.2013

Justin Dentmon, component al echipei Zalgiris Kaunas, a fost desemnat cel mai bun jucător al etapei a 5-a în sezonul regulat al Euroligii masculine - ediția 2013/14. El a ajutat campioana Lituaniei în victoria asupra celei a Germaniei, Brose Baskets Bamberg, scor 91-81.

În 27 minute de joc, Dentmon a avut 6/6 la aruncările de trei puncte, 2/4 la două puncte și 2/2 la linia de pedeapsă pentru un total de 24 puncte. El a distribuit 9 pase decisive și a contabilizat 2 recuperări, 2 intercepții, respectiv două posesii pierdute pentru un indice de 32 la eficiență.

Născut pe 5 septembrie 1985, Dentmon măsoară 1.83 metri și evoluează ca fundaș. El se află la primul sezon alături de Zalgiris Kaunas. El a jucat lanivel universitar pentru Washington în NCAA, absolvind în anul 2009. Imediat și-a început cariera profesionistă în Israel, după care a petrecut un sezon în NBDL. A jucat opt meciuri în NBA și aproximativ 130 în NBDL. Se află la primul sezon în Euroligă.

În cinci partide disputate, Dentmon are medii de 14.0 puncte, 4.2 pase decisive, 2.6 recuperări, 1.4 intercepții dar și 3.6 posesii pierdute pentru un coeficient de 13.4 la eficiență. Impresionantă este situația lui Dentmon la aruncările de trei puncte: 15/24 pentru un procentaj de 63%!

Liderii rundei a 5-a:

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!