Soția lui Giannis Antetokounmpo acuză fanii turci de amenințări cu moartea
8 ore în urmăLotul complet al lui FC Argeș și numerele jucătorilor pentru noul sezon
10 ore în urmăCSM Târgu Jiu a dat de pământ cu CSU ASE București, în primul meci din Cupa României
10 ore în urmăMateusz Ponitka a fost aproape să ajungă în NBA
11 ore în urmăDe la medalii de bronz la eliminări premature: cum s-au descurcat la EuroBasket viitoarele adversare ale României
12 ore în urmăAmericanul Blake Schilb, component al echipei Elan Chalon sur Saone, a fost desemnat cel mai bun jucător al etapei a 9-a în sezonul regulat al Euroligii masculine de baschet - ediția 2012/13. El a ajutat campioana Franței să se impună în fața lui Montepaschi Siena, scor 108-103.
În 37 minute de joc efectiv, Blake a totalizat 6/7 la aruncările de două puncte, 3/5 la trei puncte și 7/8 la linia de pedeapsă pentru un total de 28 puncte. El a adăugat 7 recuperări, 5 pase decisive, o intercepție, un capac și a pierdut posesia mingii de trei ori pentru un coeficient de 38 la eficiență.
În vârstă de 29 ani, Blake a debutat în Euroliga masculină în acest sezon competițional. El are 2.01 metri și evoluează pe poziția 3, fiind un jucător extrem de versatil, capabil să creeze pentru colegii săi, dar și pentru el însuși. Dispune de un fizic impresionat, care îl ajută în relația unu la unu, respectiv la recuperare.
Absolvent al universitășii Loyola, în 2007, Schilb a semnat primul contract profesionist cu CEZ Nymburk în vara aceluiași an. A petrecut doi ani în Cehia, după care s-a transferat în Franța, la Chalon. El se află la cel de-al 4-lea sezon consecutiv alături de actuala campioană a Franței.
A fost desemnat cel mai bun jucător al ligii profesioniste din Franța în 2011 și 2012, a fost cel mai bun jucător al FIBA EuroChallenge în 2012 și a ajutat-o pe Chalon să câștige cupa, cupa ligii și campionatul în Franța, calificându-și echipa în finala EuroChallenge.
În nouă meciuri jucate în Euroligă, Schilb are medii de 33:57 minute, 16.2 puncte, 5.0 recuperări, 4.2 pase decisive, 1.4 intercepții și 2.3 posesii pierdute pentru un coeficient de 19.1 la eficiență.
Foto: euroleague.net
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
„Tragedie Grecească” în semifinala cu Turcia de la EuroBasket 2025
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Luca Illeș continuă în Serbia, după ce a semnat cu o echipă de prima divizi...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!