România a fost reprezentată în grupele Basketball Champions League în doar două rânduri
26 minute în urmăAnadolu Efes l-a transferat pe Jordan Loyd
31 minute în urmăReacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
4 ore în urmăCSM Târgu Jiu se califică fără probleme în șaisprezecimile Cupei României
17 ore în urmăPentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Europe Cup
18 ore în urmăXavi Pascual, tehnicianul lui FC Barcelona Regal, este singurul dintre cei patru antrenori prezenți la turneul final al Euroligii masculine - ediția 2013 care a fost prezent și în urmă cu un an la Final Four-ul acestei competiții. În schimb, Ettore Messina, Pablo Laso și Georgios Bartzokas nu au fost acolo.
Messina și Bartzokas nu au lucrat la nivel de Euroligă în sezonul anterior. Italianul a activat pe post de consultant în NBA, în vreme ce grecul antrena în țara sa de origine, dar la un club care nu avea tangență cu Euroliga. În fine, Laso a antrenat în Euroligă, însă nu a reușit s-o califice pe Real Madrid la turneul de la Istanbul.
În vârstă de 41 ani, Pascual este unul dintre cei doi tehnicieni calificați în semifinale care a mai experimentat ce înseamnă un Final Four de Euroligă. Mai mult, este unul dintre cei doi care a câștigat trofeul. aflat la cel de-al 5-lea sezon complet în calitate de antrenor la nivel de Euroligă, catalanul se califică pentru a 4-a oară. A câștigat trofeul în 2010, iar în 2009 și 2011 a pierdut în semifinale.
Cel mai experimentat tehnician la nivelul turneului final al Euroligii între cei calificați la Londra este italianul Ettore Messina. El are nouă participări la Final Four-ul competiției. De patru ori a câștigat-o (câte două cu Virtus Bologna și CSKA Moscova) și de cinci ori a câștigat semifinala, dar a cedat în ultimul act (cu Virtus Bologna, Benetton Treviso și CSKA Moscova). În plus, a calificat-o pe Real Madrid la turneul final din urmă cu doi ani, însă a demisionat din funcție înaintea desfășurării Final Four-ului.
În schimb, Pablo Laso se află la al doilea sezon în Euroligă și se califică în premieră la turneul final. Georgios Bartzokas este la cel de-al doilea sezon ca antrenor în Euroligă, după aventura din sezonul 2009/10 cu Maroussi.
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Pentru a doua oară în istorie, Germania devine campioana europeană la basch...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Pentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Eu...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!