Dan Ioan: „Un meci pe care putem construi înainte”
42 minute în urmăA 5-a Supercupă pentru U-BT, Mihai Silvășan în continuare neînvins în meciurile cu trofeul pe masă
4 ore în urmăPatrick Richard, MVP-ul Supercupei: „Trebuie să construim pas cu pas”
4 ore în urmăMihai Silvășan: „Meciurile decisive nu sunt niciodată câștigate. Mă bucur pentru jucătorii mei”
5 ore în urmăEvoluție excelentă pentru Emi Cățe în primul meci oficial de la revenirea la UCAM Murcia
15 ore în urmăSezonul regulat al Euroligii masculine - ediția 2013/14 a ajuns la jumătate. După disputarea primelor cinci runde din prima fază a competiției remarcăm liderii din punct de vedere statistic ai competiției.
Eficiență
Alexis Ajinca ocupă prima poziție la capitolul productivității din punct de vedere pur statistic.
Pivotul echipei naționale a Franței, campioană continentală în urmă cu aproximativ două luni, a realizat primul său double-double stagional la nivel de Euroligă în partida pierdută de Strasbourg la Milano.
Ajinca are medii de 19.4 puncte, 6.6 recuperări, 1.6 pase decisive, 1.4 capace și 1.2 intercepții cu 2.2 posesii pierdute pentru un coeficient de 22.8 la eficiență în 27:46 minute pe meci.
Interesant este faptul că Ajinca a marcat între 16 și 23 puncte în fiecare meci. În pofida acestor cifre, Strasbourg nu a reușit să obțină nici măcar o victorie în actuala ediție a Euroligii. De notat că Ajinca este cel mai bun marcator la nivel de Euroligă între jucătorii de poziția 5 și se situează pe locul al 2-lea în ierarhia generală.
Puncte
Bojan Bogdanovic continuă să impresioneze pe faza ofensivă și cu precădere la finalizare. Având un fizic excelent, completat de un arsenal ofensiv de-a dreptul impresionant, pe care îl etalează la fiecare meci, jucătorul originar din Croația se situează pe prima poziție a ierarhiei marcatorilor.
Bogdanovic, jucător care poate evolua practic pe orice poziție în baschetul modern, având un joc impresionant cu spatele la coș, are capacitatea de a întreține un joc în tranziție și de a puncta cu lejeritate de la mare distanță sau în relația unu la unu ori pe pătrundere. El are o medie de 20.2 puncte marcate și este singurul baschetbalist din Euroligă care înscrie peste 20 puncte pe meci.
În vârstă de doar 24 ani, Bogdanovic are procentaje impresionante: 24/41 pentru 59% la două puncte, 12/25 pentru 48% la trei puncte respectiv 17/19 pentru 90% la linia de pedeapsă. El are un indice de eficiență de 20.6. În plus, Fenerbahce Ulker Istanbul, echipa lui Bojan, are cinci victorii la activ.
Recuperări
Tânărul Joffrey Lauvergne este liderul recuperărilor la jumătatea fazei regulate. Pivotul francez al lui Partizan Belgrad a bifat cel puțin 10 recuperări în fiecare meci disputat până la această oră.
Jucătorul de 22 ani are medii de 11.8 recuperări pe meci, incluzând 3.0 recuperări ofensive/partidă. El are un double-double și un coeficient de 18.6 la eficiență.
Lauvergne, aflat la cel de-al doilea sezon în Euroliga masculină, are 9.2 puncte înscrise pe meci. El are o singură victorie alături de Partizan Belgrad.
Pase decisive
Legenda sălilor în care se joacă baschet la nivel de Euroligă, continuă să impresioneze prin capacitatea de a face absolut tot ce trebuie pentru a oferi echipei sale șansa de a câștiga. Pentru cei care nu și-au dat seama despre cine este vorba, numele lui este Dimitris Diamantidis.
Fundașul de 1.96 metri al lui Panathinaikos are o medie de 8.2 pase decisive pe partidă. Nu a coborât sub șapte mingi transformate în puncte la niciun meci din actuala ediție a Euroligii. Având probleme serioase la aruncările de două puncte (9/37 pentru 24%), Diamantidis livrează cu generozitate mingi utile colegilor săi de echipă.
În vârstă de 33 ani, Diamantidis are medii de 7.6 puncte, 2.8 recuperări și 1.4 intercepții pentru un coeficient de 14.0 la eficiență. Panathinaikos are un start dificil de sezon cu trei înfrângeri din cinci partide disputate la nivel de Euroligă.
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Ch...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Pentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Eu...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!