Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Champions League
7 ore în urmăUn fost antrenor din NBA va ocupa funcția de analist sportiv la ESPN
8 ore în urmăAscensiunea și declinul lui Banvit Bandirma, prin ochii fostului manager general, Turgay Zeytingöz
10 ore în urmăTurcia a pierdut aurul, dar a câștigat la audiențe. Câți oameni au urmărit cele două finale de la EuroBasket
11 ore în urmăSepsi-SIC, spulberată de Galatasaray în calificările pentru Euroligă
1 zi în urmăUnicaja Malaga refuză să se predea. Echipa pregătită de către Jasmin Repesa a învins la Madrid, scor 77-74, pe Real, una dintre forțele competiției în acest sezon competițional. Confruntarea a fost transmisă în direct la DigiSport.
Malaga a început mai bine, însă madrilenii au replicat prompt și au terminat prima secvență la adăpostul unui avantaj de șase puncte. Diferența a urcat în actul al doilea la peste zece lungimi, însă la jumătatea meciului scorul era de 40-32.
Repriza a doua demarează cu un parțial de 15-2 în favoarea oaspeților. Malaga se instalează la conducerea și nu o mai cedează până la final. La un moment dat Unicaja a avut peste zece lungimi, însă Realul nu a cedat și a început să recupereze. Totușim nu a recuperat suficient, suferind primul eșec pe teren propriu în acest sezon competițional.
Luka Zoric a avut 21 puncte, 12 recuperări, Krunoslav Simon a adăugat 18 puncte, 5 recuoerări, iar Fran Vasquez a terminat cu 10 puncte pentru Malaga. În replică, Sergio Rodriguez a avut 17 puncte, 6 pase decisive, Nikola Mirotic a adăugat 12 puncte, 8 recuperări, iar Jaycee Carroll a terminat cu 10 puncte pentru Madrid.
Real Madrid are 9-2 în TOP 16 și suferă prima înfrângere pe teren propriu la cea de-a 10-a partidă disputată în actuala ediție a Euroligii. Echipa lui Pablo Laso coboară pe locul al 2-lea în Grupa E.
Unicaja Malaga are 6-5 la general și se menține pe locul al 5-lea în TOP 16, în urma lui Panathinaikos Atena.
Foto: euroleague.net
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
Pentru a doua oară în istorie, Germania devine campioana europeană la basch...
Ergin Ataman consideră că Giannis Antetokounmpo nu este un jucător dificil...
Grecia a obținut medalia de bronz la Campionatul European din 2025
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
EuroBasket 2025. Echipa ideală a semifinalelor de la Riga
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!