Euroliga masculină - Olympiakos obţine prima victorie în TOP 16

02.02.2012

Olympiakos Pireu a dispus de Anadolu Efes Istanbul, scor 83-65, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din Grupa E, în TOP 16, faza a doua a Euroligii masculine. Meciul a avut loc aseară (miercuri, 01.02), în portul Pireu.

Elenii au început mai bine şi au consturit un avantaj de opt lungimi pe parcursul primei secvenţe. Acest ecart a fost anulat de către oaspeţi pe parcursul următoarelor 20 minute de joc, astfel încât la intrarea în sfertul decisiv tabela de marcaj indica egalitate, scor 53-53.
Olympiakos a avut un final de excepţie pe albele faze ale jocului. Alb-roşii au înscris 30 de puncte şi au încasat doar 12 pentru a obţine prima victorie în faza a doua a competiţiei.

Vassilis Spanoulis a avut 18 puncte şi 4 pase decisive, tânărul Kostas Sloukas a adăugat 15 puncte, iar Joey Dorsey a contribuit cu 10 puncte şi 5 recuperări pentru învingători.

În schimb, Stanko Barac a reuşit 14 puncte şi 8 recuperări, Sasha Vujacic a adăugat 12 puncte, Esteban Batista a bifat 11 puncte şi 6 recuperări, iar Oliver Lafyette a terminat cu 11 puncte.

În urma acestui rezultat Olympiakos Pireu o egalează pe Anadolu Efes în clasamentul Grupei E. Ambele protagoniste au câte o victorie şi două înfrângeri şi împart poziţiile 3-4.