Euroliga masculină - Reeditarea finalei din sezonul precedent în sferturile de finală

01.03.2012

După desfășurarea meciurilor ultimei etape în Grupele G și H în faza a doua din Euroliga masculină - ediția 2011/12 s-au stabilit confruntările în două dintre sferturile de finală ale competiției.

Playoff-ul celei mai importante competiții continentale ne rezervă un regal baschetbalistic și un spectacol unic în tribune. Se vor confrunta finalistele ediției 2010/11 în Euroligă, adică două dintre cele mai iubite și aprecitate echipe de baschet din Europa. Este vorba despre duelul dintre Panathinaikas Atena și Maccabi Electra Tel-Aviv.
Așadar, OAKA și Nokia Arena, două dintre cele mai încăpătoare și frumoase săli de pe bătrânul continent se pregătesc pentru niște confruntări ce se anunță memorabile încă de acum. Panathinaikos și-a câștigat grupa din TOP 16, având un bilanț de patru victorii și două înfrângeri în condițiile în care a câștigat toate meciurile disputate în deplasare în această fază. Maccabi a ocupat locul 2 într-o grupă dominată de către Barcelona.

Într-un alt sfert de finală, FC Barcelona Regal, campioana în exercițiu a Spaniei și una dintre principalele favorite la trofeu, dă piept cu Unics Kazan, o echipă aflată în premieră în această competiție. Catalanii au câștigat toate meciurile din TOP 16 și au un bilanț general de 15-1 în actuala ediție a Euroligii. În schimb, rușii vin după o serie de trei înfrângeri consecutive și se pregătesc de o serie infernalî, împotriva celei mai bune defensive din Europa.

Celelalte sferturi de finală se vor stabili după aflarea rezultatelor din ultima etapă în Grupele E și F.

Sferturile de finală ale actualei ediții în Euroliga masculină se desfășoară în sistemul cel mai bun din cinci meciuri după formatul 2-2-1. Panathinaikos și FC Barcelona vor beneficia de avantajul terenului propriu. Acest lucru înseamnă mai multe jocuri în propriul fief și implică găzduirea primului și eventualului joc decisiv din această serie.

Playoff-ul demarează pe 20 martie anul curent.