Stiri

Euroliga masculină - Roma renunță. Budivelnik ar putea fi beneficiară

Adrian Micinic

Adrian Micinic
22.06.2013

Virtus Roma a anunțat în mod oficial că va renunța la licența de categorie B cu privire la participarea în următoarea ediție a Euroligii masculine. Informația a fost publicată atât pe site-ul oficial al clubului italian, cât și pe cel al competiției.

În cadrul acestui comunicat, Roma își manifestă intenția de a participa în EuroCup, dacă i se va oferi un wild-card. Foarte probabil acest lucru se va întâmpla. De notat că Virtus Roma și-a câștigat dreptul de a participa în următoarea ediție a Euroligii, similar tuturor echipelor care beneficiază licență de categorie B, grație calificării în finala campionatului Italiei și a poziționării pe locul al 2-lea în ierarhia finală.

Euroliga, conform regulamentului în vigoare, va oferi locul echipei din Roma unui alt club prin intermediul unui wild-card. În primă fază vor fi explorate posibilitățile în interiorul Italiei, dar dacă acest lucru nu va fi posibil atunci, mass-media internațională speculează cu privire la acordarea acestei licențe campioanei Ucrainei, Budivelnik Kiev. Această formație a avansat până în semifinalele EuroCup în sezonul precedent.

Orice decizie a conducerii Euroligii cu privire la acordarea licențelor și wild-card-urilor trebuie aprobată de Adunarea Generală a Euroleague Basketball.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!