Euroliga masculină - Sonny Weems aduce victoria pentru Zalgiris Kaunas

30.11.2011

Zalgiris Kaunas a depășit pe Unicaja Malaga, scor 67-65, în meciul care a deschis etapa a 7-a în sezonul regulat al Euroligii masculine de baschet - ediția 2011/12. Confruntarea de la Zalgiris Arena a fost transmisă în direct pe DigiSport 3.

Balticii au construit un avantaj important pe parcursul primei reprize, una încheiată cu scorul de 35-24. În a doua jumătate ibericii au început să echilibreze jocul, deși Zalgiris a avut chiar și în sfertul decisiv zece puncte avantaj pe tabela de marcaj. A urmat un parțial de 9-0 al vizitatorilor, însă Marko Popovic a găsit ținta de la distanță cu trei minute înainte de final pentru a desprinde formația gazdă la patru lungimi. Gerald Fitch a înscris de la linia de pedeapsă, iar apoi a combinat excelent în două rânduri cu pivotul Joel Freeland pentru a aduce pe Malaga în avantaj, scor 65-63, cu un minut și jumătate înaine de final. Imediat Popovic a restabilit egalitatea de la linia de pedeapsă, iar în ultimul minut Sonny Weems (foto), aflat probabil la ultimul meci alături de echipa din Kaunas, a marcat prin slam dunk, reușită ce s-a dovedit a fi decisivă.

De altfel, Weems a fost principalul realizator al lui Zalgiris cu 18 puncte, 11 recuperări și 22 la eficiență. Marko Popovic a bifat 11 puncte, iar Ty Lawson (și el la ultimul meci în Euroligă înaintea întoarcerii în NBA) a terminat cu 10.

Gerald Fitch a bifat 15 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Kristaps Valters a avut 12 puncte, 6 pase decisive, Joel Freeland a terminat cu 12 puncte, 9 recuperări, iar Luka Zoric a izbutit 11 puncte, 8 recuperări pentru Malaga.

Zalgiris bifează a doua victorie în acest sezon competițional și se revanșează pentru înfrângerea suferită la prelungiri în fața Malagăi, în confruntarea tur.

Unicaja înregistrează al 4-lea eșec stagional.