Euroliga masculină - Unics Kazan învinge pe EA7 Milano

02.02.2012

Unics Kazan a obţinut un rezultat extrem de preţios în cursul serii de miercuri (01.02). Ruşii au dispus de EA7 Milano, scor 59-44, într-un meci transmis în direct pe DigiSport 3.

Formaţia pregătită de către Evgeny Pashutin a început meciul foarte bine reuşind să câştige primele două acte. Ambele la câte opt puncte diferenţă. Astfel, după 20 de minute de joc tabela de marcaj indica scorul de 36-20.
Repriza a doua s-a desfăşurat în ondiţii mai echilibrate, însă elevii lui Sergio Scariolo nu au reuşit să reducă din handicap. Astfel, rezultatul final a consemnat o diferenţă de 15 lungimi în favoarea gazdelor.

Henry Domercant, MVP-ul lunii ianuarie în Euroligă, a avut 16 puncte, 5 recuperări, Petr Samoylenko a adăugat 12 puncte şi 4 pase decisive, iar Terrell Lyday a terminat cu 10 puncte pentru Unics.

În replică, Nicolo Melli a totalizat 17 puncte şi 4 recuperări pentru EA7 Milano.

Datorită acestui rezultat, Unics Kazan se menţine în fruntea Grupei G, având un bilanţ general de trei victorii şi nicio înfrângerei. În schimb, EA7 Milano pierde al 3-lea meci consecutiv şi este foarte aproape de a fi eliminată din competiţie.

Astăzi (joi, 02.02), Fenerbahce Ulker Istanbul primeşte vizita lui Panathinaikos Atena. Ambele echipe au câte o victorie şi o înfrângere în TOP 16. Meciul este transmis în direct pe DigiSport 3, cu începere de la orele 20:30.