Euroliga masculină - Victorie importantă pentru Galatasaray

Adrian Micinic

26.01.2012

Galatasaray Medical Park a câştigat meciul disputat pe teren propriu împotriva lui Olympiakos Pireu, scor 78-77, în etapa a 2-a din Grupa E, în faza TOP 16 contând pentru ediţia 2011/11 a Euroligii masculine de baschet. Partida, desfăşurată la Abdi Ipekci Arena din Istanbul a fost transmisă în direct pe DigiSport 3.

Turcii au controlat ostilităţile datorită unui sfert secund în care au înscris mai mult decâtr dublul punctelor încasate. Astfel, la pauză scorul a fost de 42-28. Oaspeţii au început să recupereze în debutul reprizei a 2-a şi păreau să preia conducerea, însă Galata a izbutit un parţial de 11-0 pentru a se desprinde din nou. Finalul meciului a aparţinut lui Olympiakos în condiţiile în care echipa gazdă a ales atacuri lungi cu finalizări deloc inspirate pe finalul timpului de atac. Astfel, elenii s-au apropiat la trei puncte pe tabela de marcaj, iar tânărul Kostas Sloukas a marcat din propria jumătate de teren la expirarea timpului de joc pentru a egala situaţia la 69, forţând astfel intrarea în prelungiri.

Pe parcursul rundei suplimentare s-a mers cap la cap cu cinci schimbări la conducere pe tabela de marcaj. Jamon Lucas (foto) a finalizat pe pătrundere cu 27 secunde înaintea expirării timpului de joc după o serie de faulturi tactice comise de o parte şi de cealaltă. Acelaşi Sloukas şi-a asumat ultima aruncare însă de această dată nu a mai fost la fel de inspirat. Astfel, Galatasaray supravieţuieşte reuşind să obţină prima victorie stagională.

Lucas a avut 7 puncte pentru învingători, iar Jaka Lakovic a adăugat 16 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Vassilis Spanoulis a avut 24 puncte şi 6 recuperări cu 5 posesii pierdute, iar Georgios Printezis a terminat cu 14 puncte şi 5 recuperări pentru eleni.

Galata are 1-1 la general, iar Olympiakos suferă al doilea eşec consecutiv în TOP 16.